Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Firmy v Česku: Lukrativní kořist

Česko

Fondy loni do českých firem investovaly téměř 1,4 miliardy eur, nejvíce ze zemí střední a východní Evropy

PRAHA Investoři mají Česko v oblibě, bez ohledu na krizi.

Plných 60 procent ze všech peněz, které investiční fondy v minulém roce utratily za nákupy lukrativních společností ve střední a východní Evropě, zamířilo právě do České republiky. Z celkových 2,5 miliard eur to bylo 1,4 miliardy eur (asi 35 miliard korun).

Podle všeho zůstane Česko i letos v centru pozornosti takzvaných private equity fondů. Ty investují do rostoucích společností, aby zvýšily jejich hodnotu a po několika letech je se ziskem prodaly.

„Objem private equity investic v Česke republice v loňském roce vyznamně ovlivnil prodej aktiv skupiny Interbrew (pivovary Staropramen - pozn. red.). Nicméně i přesto zaznamenáváme od roku 2007 podstatný narůst objemu těchto transakcí. I díky makroekonomické stabilitě a dobrým výsledkům domácích firem je Česká republika velmi významným trhem v rámci regionu,“ uvedl Jiří Beneš, partner v investiční společnosti 3TS Capital Partners. Přestože s celkovým objemem investic na relativně malém českém trhu dokáže „zamávat“ každá velká transakce - a ty nelze očekávat každý rok - oproti minulosti stoupá i celkový počet investic. „V roce 2010 vidíme rostoucí trend z hlediska počtu transakcí, nicméně neočekávám stejný dosažený objem transakcí jako v minulém roce, hlavně z důvodu výjimečné transakce Interbrew,“ upozornil Beneš.

Investiční fondy letos mají k dispozici obrovské množství prostředků, i díky tomu, že v posledních dvou letech poznamenaných krizí utlumily svoje aktivity. Místo rozšiřování svého portfolia se tak raději soustředily na stabilizaci stávajících společností.

Miliardy na nákupy „Fondy mají dostatek zdrojů k realizaci transakcí, což souvisí především s enormním zájmem investorů o náš region v předkrizovém období,“ popsal Vladislav Jež, předseda sdružení Czech Private Equity and Venture Capital Association, které Lidovým novinám statistiky poskytlo.

„Tehdy bylo dosaženo rekordní výše připravených prostředků, v roce 2007 to bylo 4,5 miliardy eur a v roce 2008 čtyři miliardy eur,“ dodal Jež. To podle něj i ve srovnání s předchozí rekordní částkou z roku 2006 představuje nárůst o téměř 90 procent.

I v případě, že se Česká republika letos dějištěm žádné obří transakce nestane, má podle odborníků šanci přilákat investice v hodnotě kolem půl miliardy eur. Po odečtení dvou miliardových transakcí z let 2009 a 2006 (společnosti Staropramen a České radiokomunikace) by tak letošní rok mohl být tím vůbec nejúspějšnějším.

O investice ale budou tuzemské firmy muset bojovat s okolními zeměmi, neboť fondy jen zřídka operují na národní úrovni.

„Institucionální private equity fondy na rozdíl od domácích finančních skupin zpravidla působí na regionální úrovni a není pro ně důležité, ve které zemi daný rok investují. Proto je důležité pro tento typ investic vytvářet vhodné prostředí, ať už se jedná o makroekonomickou stabilitu nebo odstraňování překážek pro investice,“ shrnul Beneš. V následujících měsících se největší aktivita fondů očekává v oblasti energetiky, potravinářství, zdravotnictví, IT nebo finančnictví. Investiční aktivity se v rámci regionu střední a východní Evropy soustředí především do České republiky, Polska, Maďarska, Rumunska a Ukrajiny.

Nárůst aktivity investorů byl znatelný už v prvním čtvrtletí letošního roku. Private equity fondy celosvětově zrealizovaly 358 transakcí v celkové hodnotě 27 miliard dolarů, což je meziročně o téměř 60 procent více. O rok dřív bylo sice transakcí 415, jejich hodnota ale dosáhla jen 17 miliard dolarů.

Rozhovor čtěte na straně 16

Graf

CELKOVÁ HODNOTA PROJEKTŮ (v mil. eur)

projektů počet

1999 12,0 2

2000 72,7 9

2001 19,5 5

2002 4,0

2003 18,2 4

2004 3,4 7

2005 283,3 9

2006 1306,3 12 Statistiku zásadně ovlivnil prodej Českých radiokomunikací za 1,2 miliardy eur do rukou konsorcia finančních investorů, jehož členem byla například banka Lehman Brothers.

2007 182,0 20

2008 435,0 19

2009 1396,0 21 Více než miliardu eur představuje investice CVC Capital Partners do odkupu společnosti AnheuserBusch InBev Central European Operations. Majitele při ní změnil například Staropramen.

Zdroj: CVCA

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...