Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Fischer: Kroky politiků obvykle nehodnotím

Vladimír Putin

  9:01
Předseda vlády Jan Fischer se musel vměstnat do mocenských poměrů. Přesto schůzka šéfa ČSSD s Vladimirem Putinem připadá i jemu nestandardní. Chce se na ni ptát i svého ministra zahraničí.

Premiér Jan Fischer foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

LN Podle čerstvých čísel máte třikrát větší popularitu než Mirek Topolánek. Jak si ta čísla vysvětlujete?

Tak ne že bych jim nevěřil, sám jsem nějakou dobu v marketingovém výzkumu pracoval. Netrpím stihomamem, že jsou průzkumy zfixlované, ale nepřeceňoval bych je. Nevnímám to jako politický výsledek, protože pro politické výsledky jsem si sem nešel. Ale nezastírám, že mě to těší.

LN I jako apolitický premiér si něco myslet musíte. Jak se vám líbí dnešní zpráva Hospodářských novin (rozhovor se konal v pátek dopoledne - pozn. red.), že předseda ČSSD Paroubek jedná za zády českých diplomatů s ruským premiérem Putinem?

Chci si opatřit podrobnou analýzu. Chci mluvit s ministrem zahraničí a zeptat se ho, jak ta věc probíhala, zdali tam skutečně došlo k nějakým postupům, které v diplomacii nejsou obvyklé. Tím se ničemu nevyhýbám. Jen jsem zvyklý, že než se vyjádřím, přečtu si analýzu a zjistím, jak věc probíhala.

LN Ale už teď víme a přiznává to i Jiří Paroubek, že jednal s Putinem sám a bez českých diplomatů, které to pobouřilo.

Nepovažuji to právě za standardní postup. Toť vše.

Jan Fisher

LN Máte jako předseda vlády vzniklé dohodou šéfů velkých politických stran svobodu komentovat věci, které by se - tak jako Paroubkovo jednání s Putinem - mohly dotýkat základních zájmů státu?

Já obvykle kroky politiků nehodnotím. Budu připraven reagovat, až se oni začnou vyjadřovat třeba k rozpočtu. Čili určitě se budu vymezovat k věcem, které se kroků vlády týkají. Pokud do toho patří i problémy v obvyklých diplomatických procedurách, nemám důvod se k tomu nevyjádřit.

LN Jde o to, že občas nastane chvíle, kdy nějaký politik naruší základní zájmy státu. V takové chvíli se očekává vyjádření premiéra.

Až se podívám, jestli ty zájmy byly překročeny, a budu mít důvod se vyjádřit, tak to určitě udělám.

LN Proč vláda jmenovala do čela antimonopolního úřadu poslance ČSSD Petra Rafaje?

Tak samozřejmě to bylo na základě jednání s politickou reprezentací. Já nevím, proč bychom si tady měli hrát na to, že politické strany se o tyto posty nezajímají, že strany jsou mimo proceduru návrhů na jejich obsazování. Jestli to někdo neví, tak si nehrajme na schovávanou, to je dneska běžná procedura.

LN Je ta procedura správná?

Já bych volil jinou cestu, ale je to součást politické kultury, jak se v naší zemi vyvinula.

LN Proč mají strany zájem na obsazování centrálních úřadů, které mají zůstat apolitické?

To byste se musel ptát zejména jich.

LN Petr Rafaj byl až do jmenování poslancem ČSSD. Očekávat, že ze dne na den změní vidění světa, je asi iluzorní.

To samozřejmě problém být může. Já pevně věřím, že úřad bude fungovat striktně neutrálně.

LN Chápu, že obsazování takových postů je součástí větší dohody mezi stranami, která zahrnuje i vznik vaší vlády. Ale Rafaje jste nominovali vy, takže za rozhodnutí nesete přímou odpovědnost.

V první řadě za něj nese odpovědnost prezident, který ho na návrh vlády jmenoval. To není alibismus. Vláda respektovala politickou dohodu a jednohlasně se za to jméno postavila. Já to potom předložil prezidentovi.

LN Existuje předběžná politická dohoda i pro obsazování jiných nadstranických úřadů?

My jsme zatím žádný jiný případ tohoto typu neřešili.

LN Mohlo by se uvolnit místo šéfa Nejvyššího kontrolního úřadu.

Počkejme, až se uvolní. Pokud se vůbec uvolní, tak se teprve uvidí, jestli za naší vlády, nebo až po ní.

Celý rozhovor s premiérem Janem Fischerem si přečtěte v sobotním vydání deníku

Autor: