Sobota 29. února 2020svátek má Horymír 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Fischer stále nemá vyvolené

Premiér Jan Fischer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Jan Fischer. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Designovaný premiér Jan Fischer ukončil sérii zhruba týdenních schůzek s kandidáty na funkce ministrů v jeho vládě, která by měla zemi dovést k podzimním předčasným parlamentním volbám. Žádnému z nich zatím účast v kabinetu neslíbil.

V pátek bude o svých jednáních informovat prezidenta Václava Klause a koncem tohoto, nebo počátkem příštího týdne se sejde se šéfy ODS, ČSSD a Strany zelených, které mu kandidáty na ministry navrhly. Stále počítá s tím, že jeho vláda nahradí kabinet v demisi Mirka Topolánka kolem 9. května.

Nynější fázi jednání o nové vládě charakterizoval fotbalovou terminologií jako "konec prvního poločasu". Žádnou nabídku (kandidátům stát se ministrem) jsem dosud neučinil, vyhradil jsem si čas do příštího týdne na rozhodnutí, řekl Fischer, jemuž politické strany navrhly na 15 ministerských křesel 17 kandidátů. Na ministry kultury a školství totiž navrhly po dvou kandidátech. K těmto "zdvojeným" kandidátům Fischer obecně poznamenal, že záleží na něm, koho vybere.

Fischer neřekl, zda vládu sestaví výhradně z kandidátů, jež mu navrhly strany. Na otázku, zda má i vlastní, odpověděl, že to je věc "do druhého poločasu". S kandidáty, jež mu navrhly strany, diskutoval o jejich představách, co by rezorty pod jejich vedením byly schopné zabezpečit. Jednali rovněž o dokončení českého předsednictví EU a o přípravě státního rozpočtu na příští rok.

Fischer dnes jednal s kandidáty na ministry školství, dopravy, průmyslu, financí a životního prostředí Jakubem Dürrem, Gustávem Slamečkou, Ivem Pěgřímkem, Tomášem Uvírou a Ladislavem Mikem a s ministry financí a školství v demisi Miroslavem Kalouskem a Ondřejem Liškou. V pátek ještě přijme ministra spravedlnosti v demisi Jiřího Pospíšila.

Dürr nebo Kopicová?
Kandidát na ministra školství Dürr vrátil kompliment své protikandidátce Miroslavě Kopicové, když po jednání s Fischerem řekl, že Kopicová je erudovaná odbornice, která s ním má shodné priority resortu školství.

Kopicovou do úřednické vlády nominoval premiér v demisi a šéf ODS Mirek Topolánek, Dürra předseda zelených Martin Bursík. Ministr školství v demisi Liška po setkání s Fischerem řekl, že Kopicovou zná, ale Dürra považuje za lepšího kandidáta z hlediska zachování kontinuity vedení úřadu. Kopicová s Fischerem hovořila v úterý.

Kandidát na funkci ministra dopravy Slamečka by se chtěl soustředit na financování dopravní infrastruktury, bezpečnost silniční a železniční dopravy a řešení finanční situace na Českých drahách. Pokud se stane ministrem průmyslu a obchodu Pěgřímek, zaměří se na sestavení státního rozpočtu na příští rok a realizaci protikrizových opatření. Uvíra považuje za svůj hlavní úkol sestavení rozpočtu a udržení deficitu pod 150 miliardami korun.

Jako posledního z kandidátů na ministry přijal Fischer Mika, který se má ujmout ministerstva životního prostředí. Za hlavní úkol považuje úspěšné dokončení českého předsednictví EU, což pro jeho možný budoucí rezort znamená dokončení evropského postoje k omezení skleníkových plynů po roce 2012.

Miko s Fischerem v obecné rovině hovořili také o výhradách, které k němu mají sociální demokraté. Předseda ČSSD Jiří Paroubek minulý týden uvedl, že Miko se sociálním demokratům nelíbí jako člověk bránící liniovým stavbám.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....