Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Fischerův obrat popudil strany

Česko

Spor o eurokomisaře - Fischer kandidaturu odmítl a navrhl bankéře Tůmu. Toho ale strany nechtějí

PRAHA V polovině letošního července Lidové noviny napsaly text s titulkem: Fischer sní o funkci eurokomisaře. Opíral se o informace od tuzemských politiků, ale i z Bruselu, podle kterých začal premiér Jan Fischer obezřetně sondovat, zda by se eurokomisařem nemohl stát sám. Představitelé stran, především ODS a ČSSD, tehdy byli razantně proti.

O čtyři měsíce později se role obrátily. Lídři ODS a ČSSD Mirek Topolánek a Jiří Paroubek Fischera přesvědčovali, aby post evropského komisaře vzal coby kompromisní kandidát, a vyřešil tak jejich spor. Podle představitelů obou stran premiér v pátek kývl.

Už v sobotu ale vydal prohlášení, že nic takového nepřipadá v úvahu, on chce zůstat v čele české vlády, a až dovede zemi k volbám, chce se vrátit do Českého statistického úřadu nebo do evropského Eurostatu. Navíc začal proti vůli stran prosazovat vlastního kandidáta: guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmu.

Jak se vše seběhlo, ví zřejmě jedině sám Fischer, který ale kromě stručného prohlášení k věci mlčí. Lze tak pouze rekonstruovat události na základě oficiálních prohlášení a tvrzení představitelů ODS a ČSSD mimo záznam.

Ve středu se v Kramářově vile potkali Fischer, Topolánek a Paroubek. Šéf ODS trval na Alexandru Vondrovi, předseda ČSSD na Vladimíru Špidlovi. Topolánek už ale ohlásil, že by se nemuseli dohodnout, a Fischer by tak mohl dostat „volnější ruku“.

Ještě tentýž den se lídři dvou nejsilnějších stran setkali na tajné separátní schůzce znovu. Ve čtvrtek pak ještě jednou: to už byl přítomen i Fischer. Topolánek s Paroubkem mu podle informací LN od lidí blízkých lídrům obou stran oznámili, že jediný kandidát, na kterém jsou ochotni se shodnout, je Fischer. Podle stejných zdrojů si pak premiér vzal den na rozmyšlenou. S tím, že dá Topolánkovi s Paroubkem vědět v pátek.

Předsedové ODS a ČSSD se tedy o necelých čtyřiadvacet hodin později sešli znovu. „Fischer jim telefonicky přislíbil, že post eurokomisaře vezme,“ tvrdí zdroj blízký šéfovi ODS. „Skutečně to tak řekl,“ dodal člověk blízký Paroubkovi. Vpodvečer už se v médiích objevila zpráva, že kompromisním kandidátem na eurokomisaře má být právě premiér, k čemuž se přihlásily obě strany.

Co způsobilo zvrat?

V sobotu ale došlo k dosud nevysvětlenému zvratu. „Vzal jsem na sebe spolu se svou vládou odpovědnost dovést zemi k řádným parlamentním volbám a od této odpovědnosti nemohu ze dne na den odejít,“ napsal Fischer v komuniké. „Mým cílem není profesionální politické angažmá. Svoji budoucnost po parlamentních volbách spatřuji v odborné práci v některé z domácích nebo mezinárodních institucí,“ naznačil v narážce na Eurostat. O funkci zástupce šéfa Evropského statistického úřadu usiloval už v minulosti, přednost ale dostala jeho rivalka a předchůdkyně v čele ČSÚ Marie Bohatá.

Mezi politiky vzbudil Fischer odmítnutím pozdvižení. „On sám o roli eurokomisaře projevil zájem, několikrát o tom sám jednal a včera také potvrdil, že je připraven nominaci přijmout. Nerozumím proto zcela obratu v názoru, který naznačují jeho poslední mediální vyjádření,“ reagoval v sobotu Topolánek.

Zda je pravda, že Fischer s vysláním do Bruselu nejprve souhlasil a hlavně proč odmítl, zůstává nejasné. On sám k tomu mlčí, věc včera pro LN odmítl komentovat i premiérův mluvčí Roman Prorok.

Zejména od zelených, ale i z dalších stran zní, že hlavní roli v obratu sehrál Fischerův šéfporadce Vladimír Mlynář z úřadu vlády spolu se spřízněným lobbistou Janem Dobrovským a svým bývalým náměstkem z ministerstva informatiky Michalem Franklem. Důvodem měly být zájmy společnosti Czech Coal týkající se snah o prolomení limitů těžby hnědého uhlí a plán vyměnit zástupce státu v dozorčí radě ČEZ.

„Představa, že můj vliv na pana premiéra je takový, abych ho dokázal přesvědčit v takto důležité věci, démonizuje moji osobu a podceňuje pana premiéra. Pan premiér se v důležitých věcech rozhoduje sám,“ reagoval včera pro LN Mlynář. Podle další ze spekulací měl Fischera zase k setrvání v Česku přesvědčovat jeho mluvčí Prorok.

Ať už bylo důvodem Fischerova konečného postoje cokoliv, nyní se kvůli návrhu Tůmy dostal do války jak s ODS, tak s ČSSD.

***

Průzkum

*Lidé si odchod premiéra nepřejí

*Premiér Jan Fischer i jeho vláda mají rekordní přízeň obyvatel ČR. Zřejmě i proto si 82 procent účastníků internetového průzkumu společnosti SANEP nepřeje jeho odchod do funkce evropského komisaře. 81 procent lidí zároveň v průzkumu vyjádřilo spokojenost s prací premiéra.

*Premiér Fischer je zároveň podle průzkumu pro 55 procent jeho účastníků nejdůvěryhodnějším politickým reprezentantem.

*Jana Fischera by raději než premiéra vidělo v roli českého eurokomisaře pouze deset procent lidí. Podle mínění naprosté většiny Jan Fischer nejlépe reprezentuje a hájí zájmy ČR a podle názoru 60 procent lidí si doteď vedl lépe než bývalí premiéři Jiří Paroubek a Mirek Topolánek. čtk

Autor:

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...