Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Foldyna rezignoval na funkci náměstka hejtmana Ústeckého kraje, z politiky ale odejít nechce

Česko

  13:04
Ústí nad Labem - Náměstek hejtmana Ústeckého kraje Jaroslav Foldyna (ČSSD) rezignoval na funkci a vzdal se tak i místa člena rady. Náměstkem hejtmana se od 1. ledna příštího roku stane současný radní pro regionální rozvoj a cestovní ruch Zdeněk Matouš (ČSSD). ČTK to dnes řekla mluvčí kraje Lucie Dosedělová.

Jaroslav Foldyna byl místopředsedou ČSSD od dubna letošního roku. foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Foldyna zastával funkci náměstka pro komunikaci s vládou a státními orgány. Po neúspěšných říjnových komunálních volbách, ve kterých se nedostal do děčínského zastupitelstva, opustil místo předsedy děčínského okresního výboru ČSSD. Na krajském sjezdu sociálních demokratů nekandidoval na žádnou funkci a účastnil se ho jen jako poslanec. ČTK řekl, že místopředsedou ČSSD bude jen do březnového sjezdu strany. Foldyna zůstává zastupitelem Ústeckého kraje a ČTK řekl, že politiku opustit nehodlá.

Zdeněk Matouš je mimo jiné starostou Krupky, kde ČSSD komunální volby s převahou vyhrála. Jeho jméno stejně jako jméno nového ústeckého primátora Petra Nedvědického je spojeno s kauzou údajných spekulací s pozemky v Krupce.

Na volné místo v radě zastupitelé zvolili Miroslava Andrta, který se uvolněné funkce ujme také k 1. lednu. Andrt stojí v čele krajské ČSSD. Andrt se současně vzdal funkce předsedy výboru pro životní prostředí, zemědělství a rozvoj venkova, na jeho místo zvolili členové zastupitelstva Foldynu, který bude tuto funkci vykonávat jako neuvolněný.

Ústeckému kraji vládne koalice KSČM, ČSSD a SPD-SPO. Hejtmanem je druhé volební období Oldřich Bubeníček (KSČM), který už dříve naznačil, že v příštích volbách kandidovat nebude. Koalice má v 55členném zastupitelstvu 28 mandátů.

Autor: