Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Foldyna rezignoval na funkci náměstka hejtmana Ústeckého kraje, z politiky ale odejít nechce

Česko

  13:04
Ústí nad Labem - Náměstek hejtmana Ústeckého kraje Jaroslav Foldyna (ČSSD) rezignoval na funkci a vzdal se tak i místa člena rady. Náměstkem hejtmana se od 1. ledna příštího roku stane současný radní pro regionální rozvoj a cestovní ruch Zdeněk Matouš (ČSSD). ČTK to dnes řekla mluvčí kraje Lucie Dosedělová.

Jaroslav Foldyna byl místopředsedou ČSSD od dubna letošního roku. foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Foldyna zastával funkci náměstka pro komunikaci s vládou a státními orgány. Po neúspěšných říjnových komunálních volbách, ve kterých se nedostal do děčínského zastupitelstva, opustil místo předsedy děčínského okresního výboru ČSSD. Na krajském sjezdu sociálních demokratů nekandidoval na žádnou funkci a účastnil se ho jen jako poslanec. ČTK řekl, že místopředsedou ČSSD bude jen do březnového sjezdu strany. Foldyna zůstává zastupitelem Ústeckého kraje a ČTK řekl, že politiku opustit nehodlá.

Zdeněk Matouš je mimo jiné starostou Krupky, kde ČSSD komunální volby s převahou vyhrála. Jeho jméno stejně jako jméno nového ústeckého primátora Petra Nedvědického je spojeno s kauzou údajných spekulací s pozemky v Krupce.

Na volné místo v radě zastupitelé zvolili Miroslava Andrta, který se uvolněné funkce ujme také k 1. lednu. Andrt stojí v čele krajské ČSSD. Andrt se současně vzdal funkce předsedy výboru pro životní prostředí, zemědělství a rozvoj venkova, na jeho místo zvolili členové zastupitelstva Foldynu, který bude tuto funkci vykonávat jako neuvolněný.

Ústeckému kraji vládne koalice KSČM, ČSSD a SPD-SPO. Hejtmanem je druhé volební období Oldřich Bubeníček (KSČM), který už dříve naznačil, že v příštích volbách kandidovat nebude. Koalice má v 55členném zastupitelstvu 28 mandátů.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat