Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Fondy mají rekordní vklady

Česko

Očekávaná recese v USA ovlivní i české investory. Ti budou při nákupech obezřetnější

PRAHA Češi si loni uložili do podílových fondů rekordních tři sta patnáct miliard korun. To je oproti roku 2006 nárůst o 44 miliard korun, uvedli včera zástupci Asociace pro kapitálový trh (AKAT).

Nejvyšší nárůst majetku zaznamenaly zajištěné, akciové a smíšené fondy. Naopak k poklesu došlo u dluhopisných fondů, které loni ztratily více než pět miliard korun.

„Z těchto čísel je vidět, že se daří především fondům s dlouhodobější finanční strategií,“ uvedl Jan D. Kabelka, místopředseda AKAT.

Fondům se v minulém roce dařilo i přesto, že v druhé polovině roku docházelo k finančním otřesům na všech významných akciových trzích. I proto investoři, kteří vkládali peníze do podílových fondů, příliš nevydělali. „Investoři, kteří byli v předchozích letech zvyklí na výnosy kolem dvaceti až třiceti procent, nyní o stejnou hodnotu mohli přijít,“ konstatoval Josef Beneš, předseda AKAT.

Podle Beneše se nedá přesně odhadnout, jaká situace bude na trzích panovat tento rok.

„Většina světových ekonomik patří k otevřeným.

Žádná z nich proto není stabilní. To se týká i České republiky.

Největší vliv bude mít samozřejmě situace v USA,“ dodal Beneš. Tak jako všemi světovými trhy otřásla loni v srpnu hypoteční krize v USA, lze podobné turbulence očekávat letos v závislosti na recesi amerického hospodářství. „Obavy z nepříznivých vlivů na tuzemský akciový trh lze cítit už nyní. Jen pouhá informace o hospodářských problémech USA má psychologický dopad. Investoři jsou obezřetnější při svých nákupech,“ řekl analytik Komerční banky Josef Němý. Otázkou zůstává, zda tyto negativní trendy ovlivní i zdejší akciový trh. „Pravdou je, že tuzemští investoři v drtivé většině nakupují nebo prodávají v korunách, a právě rostoucí kurz koruny hraje v náš prospěch,“ dodal Beneš.

Rekordní čísla loni zaznamenali rovněž investoři, kterým při nákupech akcií radí za úplatu obchodníci s cennými papíry neboli brokeři. Ti meziročně zvýšili majetek svých klientů o bezmála osmdesát šest miliard korun na sedm set šestnáct miliard korun.

Odbornou pomoc při investování využívají například pojišťovny, podniky nebo města a nadace. Největším zájemcem o tyto služby byla skupina ČSOB s objemem majetku skoro sto šedesát pět miliard, Česká spořitelna (sto padesát čtyři miliard) a PPF Asset Management s téměř sto čtyřiceti šesti miliardami korun.

„Za výborný výsledek vzhledem k portfoliu klientů považuji tříprocentní podíl soukromých osob,“ podotkl Kabelka. Podle něho právě v oblasti privátních investorů dřímá velký potenciál.

„Lidé mají o investování čím dál tím více znalostí. Rovněž banky se snaží své klienty hlouběji informovat o těchto možnostech,“ dodal Kabelka.

***

Českým investorům zatím hraje do karet rostoucí kurz koruny

Autor: