Úterý 17. září 2024, svátek má Naděžda
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Forejt jako šéf protokolu Hradu končí. Místa se vzdal ze zdravotních důvodů

Česko

  11:04aktualizováno  12:03
PRAHA - Šéf hradního protokolu Jindřich Forejt se z osobních a zdravotních důvodů vzdal místa ředitele protokolu Pražského hradu. Ve funkci skončí ke konci roku, v úterý to sdělil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zároveň odmítl komentovat, že by Forejtův konec souvisel s kompromitujícím videem. Na něm prý šéf protokolu šňupal bílou látku a oddával se sexuálním hrátkám.

Jindřich Forejt (u mikrofonu) a Jiří Ovčáček v době kauzy kolem Miloše Zemana a státního vyznamenání pro Jiřího Bradyho. foto:  Michal Šula, MAFRA

„Jindřich Forejt se k dnešnímu dni, tedy k úterý 6. prosince 2016, z osobních a zdravotních důvodů vzdal místa ředitele Odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky a požádal o rozvázání pracovního poměru dohodou ke dni 31. prosince 2016. Této žádosti bylo vyhověno,“ uvedl Ovčáček v České televizi.

Na přímou otázku České televize, zdali na Hradě končí úplně či pouze ve své funkci, Ovčáček nejasně uvedl, že takové debatě nebyl přítomen.

Forejt je vedený v evidenci zaměstnanců i na ministerstvu zahraničních věcí, kde po dobu svého působení na Hradě čerpal neplacené služební volno. „V tuto chvíli nás nevyrozuměl, že by se chtěl na ministerstvo zahraničních věcí vrátit. Pokud se tak stane, musíme mu dle zákona nabídnout odpovídající pozici, která by odpovídala jeho kvalifikaci, tedy středoškolské vzdělání,“ uvedla serveru Lidovky.cz Irena Valentová z tiskového oddělení resortu.

Jindřich Forejt při pietní akci k výročí konce 2 sv. války s prezidentem...
Jindřich Forejt přivádí do svatovítské katedrály Dagmar Havlovou

Politici se k odchodu ředitele protokolu Hradu Forejta staví zdrženlivě. Jeho konec nekomentují či kritizují jiná bezpečnostní rizika na Hradě.

Kdo Forejta nahradí?

Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka nebyl nikdo vedením odboru protokolu pověřen. O možné „částečné spolupráci“ v rámci hradního protokolu jedná kancléř prezidenta Vratislav Mynář s někdejším hradním protokolářem Miroslavem Sklenářem.

„Není tajemstvím, že se s panem Sklenářem známe historicky, protože dlouhou dobu na Hradě působil. Já s ním v nejbližší době povedu nějakou diskusi, jestli by uměl najít prostor, nebo společně jestli bychom uměli najít prostor, pro nějaké částečné využívání jeho profesionálních služeb,“ řekl Mynář.

Vratislav Mynář na fotce s Jindřichem Forejtem.

„Nemyslím si, že je to otázka toho, že bych jmenoval pana Sklenáře ředitelem protokolu, takhle ta otázka není,“ dodal Mynář na dotaz, zda by se Sklenář mohl stát nástupcem Forejta.

Mynář zároveň řekl, že byl podle něj odbor protokolu Forejtem po celou dobu „velmi dobře veden“ a zbylí pracovníci odboru nyní zvládnou bez problémů po nějakou dobu zajišťovat jeho chod. „Jinými slovy nejsem pod nějakým tlakem, že bychom museli hned teď někoho jmenovat nebo hned teď někoho shánět. Ten odbor je natolik zdatný, vycvičený a erudovaný, že bude pokračovat ve své práci i bez ředitele Forejta,“ řekl kancléř.

Konec Forejta ve funkci nechtěl příliš komentovat. „Je to jeho rozhodnutí, my to respektujeme, já jsem mu v tomto vyšel vstříc a myslím si, že to není potřeba dále komentovat,“ poznamenal. Dodal, že odchod šéfa protokolu „nepropojuje s žádnými spekulacemi typu video“.

Kompromitující video i sporné incidenty

O konci Forejta se spekulovalo od konce minulého týdne, kdy mu podle médií byla na Hradě zapečetěna kancelář. Vedení Pražského hradu ale záležitost nekomentovalo s tím, že jde pouze o spekulace.

Média také upozornila na existenci kompromitujícího videa, na kterém je údajně Forejt zachycen. Server Hlídací pes z nahrávky publikoval několik fotografií, celé video zveřejnit odmítl. Autentičnost záběrů se nepodařilo ověřit. S nabídkou pořízení záběrů byly osloveny i další zpravodajské servery. Uvedl to například Český rozhlas nebo server Echo24.

Hradní protokol byl v poslední době spojen s několika spornými situacemi. Musel vysvětlovat zpoždění leteckého speciálu, ve kterém letěla delegace vedená prezidentem Milošem Zemanem na pohřeb slovenského prezidenta Michala Kováče. Z hradního protokolu také měla podle oficiálního sdělení Hradu pocházet chybná informace, na jejímž základě Zeman obvinil amerického velvyslance Andrewa Schapira z neúčasti na udílení státních vyznamenání 28. října na Pražském hradě. Schapiro ale ve Vladislavském sále byl. Forejt byl také často zmiňován v kauze neudělení vyznamenání pamětníku židovského holokaustu Jiřímu Bradymu. Minulý rok v září pak při přijetí generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga visela v Trůnním sále Pražského hradu vlajka OSN místo vlajky Severoatlantické aliance.

Prezident Zeman se Forejta v minulosti několikrát zastal. Podle některých informací ale měl na Hradě spory s kancléřem Vratislavem Mynářem a hlavním poradcem prezidenta Martinem Nejedlým. O sporech Forejta s ostatními zaměstnanci Pražského hradu se mluvilo dlouhodobě.

Jindřich Forejt (39)

  • Narodil se 26. října 1977 v Karlových Varech.
  • Studoval na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a na Mnichovské univerzitě Ludvíka Maxmiliána. Ani jednu školu podle vyjádření univerzit nedokončil, přesto podle některých médií neoprávněně užíval titul JUDr.
  • V Kanceláři prezidenta republiky byl zaměstnán od roku 2002. Údajně více než půl roku pracoval zdarma jako stážista. Poté jej tehdejšímu protokoláři Miroslavu Sklenářovi doporučil dlouholetý vatikánský diplomat Erwin Josef Ender, kterému Forejt tlumočil z němčiny.
  • Forejt na Hradě po půl roce dostal poloviční úvazek, v dubnu roku 2004 už měl plný a protokolu začal šéfovat. Ve funkci ředitele odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky působil až doposud.
  • Podle dostupných informací ovládá němčinu, angličtinu, francouzštinu, ruštinu a učí se italštinu.
  • S protokolem jako s profesním oborem se měl možnost seznámit při studijním pobytu v Bavorsku. Podle svých slov první protokolární zkušenost získal v Mnichově na protokolu vévody bavorského. ̈
  • V médiích občas býval kritizován za to, že na rozdíl od ostatních protokolistů se nedrží v pozadí, ale je vždy přímo u politiků. To kritizovali často fotoreportéři, kterým se "dostával do záběrů".
  • V prosinci 2013, kdy média psala o Forejtově nepravdivých údajích o vzdělání, se Forejta zastal bývalý prezident Václav Klaus. Podle něj to byl "nejlepší protokolista, jakého za sto let tato země měla" a je jedním z nejvzdělanějších lidí, jaké v životě potkal.
  • Podle dřívějších informací měl Forejt po skončení mandátu Klause nastoupit na místo velvyslance ve Vatikánu. Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg Forejta nejprve odmítal, nakonec souhlasil a vláda jeho jmenování schválila. Miloš Zeman však po svém zvolení do čela státu uvedl, že Forejt bude ve funkci pokračovat. Loni v dubnu při audienci u papeže Františka ve Vatikánu Zeman Forejta představil jako budoucího velvyslance.
Autoři: ,