Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Forejt se snu o Vatikánu nevzdává. Podporu hledá u představitelů církve

Česko

  6:30
Bývalý šéf prezidentského protokolu Jindřich Forejt se po vynuceném odchodu z Pražského hradu nestáhl do ústraní. Právě naopak. Z informací LN vyplývá, že se pokouší získat podporu u vysokých církevních představitelů. Požaduje, aby se za něj postavili podobně razantně, jako to učinil jeho bývalý šéf – exprezident Václav Klaus.

Bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. foto: Lidové noviny

Forejt hraje o nápravu reputace i o svou budoucnost. Stále totiž platí jeho několik let stará vládní nominace pro službu na velvyslaneckém postu ve Vatikánu.

Dlouholetý ceremoniář musel náhle skončit na začátku prosince. Pád jedné ze známých tváří prezidentské kanceláře uspíšil údajný videozáznam z Forejtova soukromého života, který několika médiím prodal muž s kriminální minulostí. Den poté ale veřejně vystoupil Klaus, aby svého někdejšího spolupracovníka podpořil. Smršť negativních událostí kolem ředitele protokolu označil za „štvanici“.

Bývalý šéf hradního protokolu Forejt sám od sebe vrátil bezpečnostní prověrku

„Vynucený odchod Jindřicha Forejta z jeho funkce a jeho profesní i lidskou diskreditaci rezolutně odsuzuji,“ řekl bývalý prezident.

Podobnou podporu se Forejt snaží získat také z církevních kruhů. Devětatřicetiletý protokolista rád staví na odiv své katolictví a vždy se snažil mít s náboženskou obcí co nejlepší vztahy. Výrazně například přispěl k dohodnutí výměny budov v areálu Pražského hradu mezi prezidentskou kanceláří a církví.

Svých kontaktů se nyní rozhodl využít. Dle důvěryhodných zdrojů LN se snažil přesvědčit své známé z Arcibiskupství pražského, aby za něj orodovali u kardinála Dominika Duky – chtěl, aby se za něj veřejně postavil. Církevní hodnostáři se však k Forejtovým snahám postavili rezervovaně. K primasovi českému se tak bývalý zaměstnanec Hradu vůbec nedostal.

„Nesetkali se. Ani nevím, že by pan Forejt o schůzku žádal,“ řekl ředitel tiskového odboru arcibiskupství Milan Badal. Ani přímo Duka podle něj o žádné Forejtově žádosti neví. Badal však neformálně připustil, že padlý ceremoniář mohl prosit o přímluvu za setkání s kardinálem u některého z dalších církevních představitelů sídlících v Arcibiskupském paláci na Hradčanech.

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě
Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě

Pražští jogíni se 21. června poprvé připojili k ostatním jogínům, aby s nimi oslavili Mezinárodní den jógy. Oslavy se zúčastnilo 400 jogínů a sešli...