Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fortuna zvedla zisk o pětinu

Česko

Akcie nováčka pražské burzy reagovaly na zprávu o zlepšení hospodaření poklesem

PRAHA Sázková společnost Fortuna Entertainment Group hospodařila v prvních devíti měsících roku s čistým ziskem 11,9 milionu eur (asi 292,6 milionu Kč). To je meziroční nárůst asi o 21 procent. Uvedla to včera sama společnost. Firmě pomohly k růstu především online sázky. Jde o první oznámené výsledky firmy po jejím nedávném vstupu na pražský akciový trh.

Hrubý výnos po vyplacení výher se zvýšil o 12,4 procenta na 66,5 milionu eur (1,6 miliardy Kč). Objem sázek vzrostl o 11,7 procenta na 276,1 milionu eur (6,8 miliardy Kč).

Fortuna získala nedávným prodejem akcií zhruba 78,3 milionu eur (asi 1,9 miliardy Kč). Zájem o akcie, které Fortuna prodávala v říjnu, byl dvakrát vyšší, než kolik jich firma nabízela.

„Za důležité považuji, že kromě razantního nárůstu v online sázení se nám na všech trzích daří zlepšovat výsledky i u sázek prostřednictvím pobočkové sítě, což potvrzuje správnost námi zvolené strategie postavené na prodeji našich produktů nejen přes internet, ale právě i pomocí velmi husté sítě poboček,“ uvedl generální ředitel Fortuna Entertainment Group Jiří Bunda.

Hrubý provozní zisk (EBITDA) Fortuny za prvních devět měsíců vzrostl meziročně o 19 procent na 17,2 milionu eur.

Roste trh v celém regionu „Hospodaření Fortuny pokračuje ve svých pozitivních růstových trendech, což je v souladu s vývojem trhu a tržních trendů,“ komentoval výsledky analytik společnosti Cyrrus Ondřej Moravanský. Z dostupných čísel podle něj vyplývá, že pokračuje růst sázkového podnikání ve střední Evropě. „Růst hrubých výher z poboček dosáhl čtyř procent, takže vidíme, že sázkaři se nepřesouvají zcela k online formě sázek, ale roste i objem sázek z poboček,“ poznamenal.

Hrubé výhry z online sázení se zvýšily na 15,3 milionu eur, což je o 51 procent více než ve stejném období loňského roku.

Rekordní měsíc: tržba 35 milionů eur „V období od konce třetího čtvrtletí společnost pokračuje v dynamickém růstu přijatých sázek. V říjnu jsme přijali největší měsíční objem sázek v historii, a to přibližně 35 milionů eur,“ dodal finanční ředitel skupiny Michal Vepřek.

K pozitivním výsledkům přispělo rovněž sázení „live“, tedy sázky podávané v reálném čase v průběhu sportovní události, které nyní představuje přes 15 procent z objemu sázek přijatých přes internet.

S cennými papíry Fortuny se na hlavním trhu pražské burzy poprvé obchodovalo 22. října. Nabídkovou cenu za akcii Fortuna stanovila na 105,52 koruny (4,30 eura) za kus. Po oznámení výsledků za třetí čtvrtletí cena akcie klesla o 1,36 procenta a přiblížila se hranici 100 Kč.

Novinka: loterie Bunda řekl, že dividendy jsou výhodou akcií Fortuny, ale on osobně prý věří v růst jejich hodnoty. V této souvislosti připomněl rozjezd připravovaného projektu loterií, který by měl mít od příštího pondělí svého ředitele.

Start projektu Fortuna plánuje v prvním pololetí 2011, na konci příštího roku by se nové loterie měly prodávat na 2500 místech. Fortuna by měla na loterii začít vydělávat v roce 2012, podotkl Vepřek. Fortuna je dvojkou českého kurzového sázení, patří jí zhruba třetina trhu.

***

PROPAD CENY AKCIÍ FORTUNY (koruny za akcii)

Výsledky firmy (v milionech eur)

leden až září 2009 leden až září 2010 změna v %

Přijaté sázky 247,2 276,1 11,70 %

Hrubé výhry 59,2 66,5 12,40 %

Čistý zisk 9,9 11,9 21,00 %

Autor:

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...