Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fanoušci West Hamu divoce slavili v centru Prahy, na policisty házeli lahve

Česko

  7:56aktualizováno  12:23
Fanoušci londýnského fotbalového klubu West Ham se v noci na čtvrtek v centru Prahy střetli s policejními těžkooděnci při oslavách výhry ve finále Evropské konferenční ligy nad italskou Fiorentinou, uvádí britský tisk. Fanoušci odpalovali světlice a útočili na policisty lahvemi. Mluvčí pražské policie ale sdělil, že žádné informace o napadení policistů fanoušky nemá.

Podle policejního mluvčího Jana Rybanského bylo v Praze ve středu na 35 tisíc fanoušků obou celků. Celkem policie zajistila 23 lidí.

Potyčky mezi fanoušky začali ještě před zápasem, a to v baru v Rytířské ulici v centru, kde se kolem 16. hodiny zranili tři lidé. Napaden byl i jeden policista.

„Agresoři (fanoušci italského klubu) se dali na útěk, policisté je ale po pronásledování zadrželi. V Rytířské ulici celkem zajistili šestnáct lidí, které předvedli na místní oddělení,“ komentoval mluvčí.

„Kolem 17:30 došlo k incidentu mezi dvěma fanoušky Itálie na nástupišti metra Muzeum. Také tady došlo k fyzickému konfliktu, a tak i ty policie zadržela a předvedla na místní oddělení,“ doplnil.

„V průběhu dne jsme zajistili ještě dvojici na Václavském náměstí, ta totiž neuposlechla policejní výzvy.“

Z celkových 23 zajištěných policie jednoho člověka podezřívá ze spáchání trestného činu násilí proti úřední osobě a další dvě z výtržnictví. „Dalších devatenáct je podezřelých ze spáchání přestupku, konkrétně neuposlechnutí výzvy úřední osoby a poslední člověk nedovoleně použil pyrotechniku,“ uvádí Rybanský v policejní zprávě.

„Ve spojitosti se středečním zápasem jsme vyjížděli k celkem jedenácti případům. Číslo však není úplné, bezpečnost na místě zajišťovala i soukromá zdravotní služba,“ sdělila ve čtvrtek redakci iDNES.cz mluvčí pražské záchranky Jana Poštová. Podle ní se ani v jednom z případů nejednalo o zranění, která by dotyčné ohrožovala na životě.

Po finále Evropské konferenční ligy na stadionu v Edenu v pražských Vršovicích začali britští fanoušci proudit do okolí Staroměstského náměstí. V centru Prahy přitom už byly tisíce Britů, kteří neměli na zápas lístky, a sledovali tedy televizní přenos v restauracích.

Střety se podle britského tisku rozhořely na Staroměstském náměstí poté, co se policisté pokusili slavícím fanouškům zabavit světlici. Příznivci West Hamu je totiž následně zasypali lahvemi a petardami. Podle jednoho ze svědků byli přitom v početní převaze. Policisté nakonec použili pepřový sprej, uvádí britská média.

Rybanský uvedl, že kolem 01:00 ve čtvrtek ráno zasahovala policie dál, a to proti anglickému fanouškovi, který na Staroměstském náměstí neoprávněně používal pyrotechniku. Celkově policie zaznamenala pět případů použití pyrotechniky na různých místech metropole, na Václavském náměstí došlo k zajištění zavazadla s výbušninami.

Údajné napadení policistů fanoušky mluvčí nepotvrdil. „Ověřoval jsem to a nemám informace o tom, že by tomu tak bylo,“ řekl.

Pohyb a chování fotbalových fanoušků v metropoli policie monitorovala už několik dní před utkáním. Zásah policie byl podle Rybanského adekvátní.

Chování některých fanoušků kritizoval ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). „Na počty zadržených výtržníků ‚vyhráli‘ včera (ve středu) Italové. Chování fanoušků, jakého jsme byli na některých místech Prahy svědky, ale vždycky bude prohrou sportu. Nesdílím názor některých ultras, že ‚chlast a rvačky k fotbalu patří‘,“ uvedl ministr na Twitteru.

Pořadatelům zápasu i české policii ve čtvrtek poděkoval britský velvyslanec v ČR Matt Field za vynikající organizaci. „Mrzí mě, že se neukázněná menšina fanoušků k Praze nechovala s úctou, kterou si město zaslouží,“ napsal diplomat na sociální síti.

Autoři: ,