Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fotbal nabídne obří obrazovka

Česko

  11:27
PRAHA - Centrum metropole počínaje dneškem čeká měsíční fotbalová euforie. Fandění českému týmu na světovém šampionátu v Německu ovládne nejen hospody a sportbary, ale i centrální náměstí.

Na Václavském náměstí se včera stavělo malé fotbalové hřiště foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Po celý měsíc bude agentura Taiko nabízet na Staroměstském náměstí projekce všech zápasů na velkoplošných obrazovkách.

Na Václavském náměstí se budou konat koncerty, turnaje a exhibice. Městem budou odpoledne procházet veselé fotbalové průvody s muzikou, klauny a spoře oděnými hosteskami pomalovanými národními barvami v tu chvíli hrajících týmů. „Bude to celé hodně rozjuchané,“ říká mluvčí agentury Taiko Vladimír Zemánek.

Skalním fanouškům Zemánek radí, že nejlepší podívanou poskytnou obří plátna na Staroměstském náměstí. Obvykle tam bude jedna velkoplošná obrazovka, ale při každém zápase českého týmu rovnou dvě. „Očekáváme, že na národní tým přijde pokaždé asi 40 tisíc fanoušků, tak chceme, aby každý dobře viděl,“ dodal Zemánek.

Fotbal, to není jen sport a dobrý byznys. Pro řadu fanoušků je to i příležitost sejít se ke kolektivním rituálům, ne zcela nepodobným těm, jaké přivádějí věřící za liturgickými úkony do kostelů. Pro řadu fanoušků je vítězství či porážka klubu důvodem k opravdové životní radosti, nebo hlubokému smutku. To potvrzují i barmani, kteří při sportovních přenosech obsluhují fanoušky.„Hosté mají dovoleno mít s sebou vlajky, neomezujeme je ani v hlasitých projevech,“ říká provozní sportovní restaurace Na Santošce Pavel Rut. Sami barmani si přenosy užívají spolu s hosty. „Při fotbale se sice nezastavíme, ale pokud vyhráváme, únavu si ani neuvědomíme,“ dodal Rut.

O tom, že o zápasy českého týmu je opravdový zájem, svědčí fakt, že některé sportovní restaurace měly rezervace už několik týdnů předem. „Zápasy Čechů jsou už několik týdnů beznadějně obsazené,“ potvrdil provozní Jágrova Baru na Václavském náměstí Jiří Novotný. Plno má většina podniků v centru, pro některé je mistrovství impulsem k originálním nápadům. „Vyvěsíme vlajky zúčastněných zemí,“ rozhodl se například majitel City Bar Restaurant v Balbínově ulici.

Jinou možností je vychutnat si fotbalové souboje v klidu doma. Česká televize poprvé v historii mistrovství světa odvysílá všech 64 zápasů živě. Atmosféru pražských náměstí, kde budou tentokrát i přenosné tribuny a mezi moderátory se objeví Ondřej Hejma či Martin Dejdar, to asi sotva nahradí. Projekt Pražské fotbalové léto stál pořadatele 15 milionů korun.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!