Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kulhánek si kvůli nařčení českých dětí z rasismu předvolá britského velvyslance

Česko

  15:35
Fotbalová kauza, kdy Skotsko obvinilo dětské diváky pohárového fotbalového utkání Sparty Praha s Glasgow Rangers z bučení na fotbalistu tmavé pleti Glena Kamaru, získává i politický rozměr. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek vyslyší výzvu ministra vnitra Jana Hamáčka a v pondělí si předvolá britského velvyslance v Česku Nicka Archera.

Kauza začala tím, že britská média se po čtvrtečním utkání 2. kola skupiny A fotbalové Evropské ligy mezi pražskou Spartou a úřadujícími skotskými mistry Rangers pozastavila nad bučením dětského publika na hráče tmavé pleti Glena Kamaru. Podle nich toto chování zastínilo prohru celku z Glasgow 0:1.

Fotbalová Sparta po pohárovém utkání se skotskými Rangers důrazně odmítá obvinění britských fanoušků i tamních médií z rasistického chování publika.

„Urážení dětí v online prostoru i v médiích je neakceptovatelné, zoufalé a směšné,“ ohradila se Sparta v prohlášení, které vydala i v angličtině. Spartu v boji podpořil i slávistický šéf Jaroslav Tvrdík.

„Nechutný útok poradce Skotské fotbalové asociace pro rovnoprávnost a diverzitu na české děti a na ČR obecně,“ reagoval na kritiku z britské strany Hamáček na svém twitterovém účtu.  

„Češi nejsou zkažené ovoce a národ rasistů,“ doplnil. Reagoval tak na příspěvek poradce pro rovnost a rozmanitost Skotské fotbalové asociace Marvina Bartleye, který na sociální sítě sdílel fotografii zkaženého ovoce a přirovnal k němu české děti.  Ministr Hamáček vyzval ministra zahraničí Jakuba Kulhánka, aby předvolal britského velvyslance a požadoval zastavení útoků.

Je správné, že se konflikt kolem zápasu bude řešit na politické úrovni?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:000:00:00. Anketa je uzavřena.

ANO8400
NE343

Kulhánek předvolá velvyslance

„A dost! Záměrně šířené nechutné urážky českých dětí v médiích a na internetu do fotbalu nepatří a do dobrých vztahů mezi dvěma zeměmi už vůbec ne. Předvolám si na pondělí britského velvyslance a budu s ním celou záležitost řešit,“ reagoval na Hamáčkovu výzvu Kulhánek.

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se z pracovní cesty v Arménii vyjadřuje k předvolání britského velvyslance kvůli fotbalové kauze. (1. října 2021)

Ministr pro iDNES.cz uvedl, že schůzi s velvyslancem předem komentovat nebude. „Ale takové výroky se nehodí ani do fotbalu a nepřispívají ani dobrým česko-britským vztahům a o tom budu s panem velvyslancem v pondělí mluvit,“ uvedl.

Na dotaz, jestli to není od ministra vnitra Jana Hamáčka zbytečná politizace fotbalové kauzy, Kulhánek odpověděl, že není, když „zaznívají takto drsná slova. Je potřeba, aby se Česká republika prostřednictvím své diplomacie ohradila“.

„Budu s panem velvyslancem chtít hledat řešení, aby tyto nehorázné výroky, proti kterým se důrazně ohrazujeme, přestaly,“ nastínil cíl předvolání britského velvyslance Kulhánek.

Děti se nakazí od dospělých

Poradce pro rovnost a rozmanitost Skotské fotbalové asociace Bartley po čtvrtečním zápase zveřejnil na sociální sítě vyjádření. „Nejhorší je, že nejsem vůbec překvapen z toho, co se včera stalo v Praze. Není to chyba dětí, protože ony jen opakují to, co vidí u dospělých,“ uvedl a připojit fotku čerstvých plodů, které jsou v míse se zkaženými. „Jaká je šance, že se taky nakazí,“ tweetoval.

Na čtvrteční zápas Sparty Praha s Glasgow Rangers nesměli kvůli trestu disciplinární komise UEFA za rasismus v srpnovém duelu s Monakem přijít na Letnou dospělí fanoušci, díky výjimce ale dorazilo zdarma téměř jedenáct tisíc dětí od šesti do čtrnácti let s doprovodem. Na fotbal mohly jen organizované skupiny, což jsou školy nebo sportovní kluby, jeden dospělý musel doprovodit deset až devatenáct dětí.

Autoři: , ,