Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Fotbal v Africe zastínil neposekaný trávník

Česko

AKKRA/PRAHA Fotbalové mistrovství Afriky je teprve ve své čtvrtině, ale zápasy samotné jsou už nyní znovu ve stínu problému, který je pro šampionát na vyprahlém kontinentu typický – hráči si v Ghaně stěžují na kvalitu hrací plochy.

Trávník na stadionu Ohenea Djana v Akkře, kde se odehraje celkem devět zápasů včetně finálového, byl při úvodním utkání Ghany s Guineou tak nezvykle dlouhý, že ho francouzský kouč Ghany Claude LeRoy označil za „nejhorší, jaký za dvacet let v Africe viděl“. Ačkoliv povrch byl už při včerejších dvou zápasech v lepším stavu, obavy, že kvalita trávníku ovlivní i průběh dalších zápasů, zůstávají.

„Nejdůležitější není kvalita sedaček ve VIP sektoru, ale trávník,“ prohlásil trenér LeRoy pro BBC, ačkoliv jeho tým vyhrál 2:1.

Na rozdíl od předloňského turnaje v Egyptě jsou však tvrdé klimatické podmínky příčinou problémů jen částečně. Středoafrická Ghana má totiž jako pořadatelská země podle odborníků pro fotbal nejpříhodnější podnebí z celé Afriky, organizátoři navíc neponechali nic náhodě a jako hlavního „trávníkáře“ angažovali Franka Boaheneho, který stejnou funkci vykonával i v anglickém Fulhamu.

Boahene chce, aby hrací plochy na čtyřech ghanských stadionech zůstaly zelené po celou dobu šampionátu, a proto se rozhodl trávník v Akkře nezkracovat. Místo pochvaly se však dočkal kritiky. Nekvalitní povrch komplikoval hráčům pohyb a kazil hru. „Rozhodli jsme se chránit trávník. Je důležité, aby byl dostatečně vzrostlý, pokud nechceme, aby bylo hřiště na konci turnaje holé,“ vysvětlil Boahene.

Fanoušci proto kouči LeRoyovi, jehož kritika celou aféru rozpoutala, vzkazují, aby se místo na trávník soustředil na hru svého týmu. „Všichni si musí uvědomit, že nikdy nebudeme mít trávníky jako v Evropě, protože nemáme takové počasí. A ostatní tři hřiště jsou v dobrém stavu,“ připomněl v internetové diskuzi jeden z fanoušků.

Není to přitom jediná komplikace probíhajícího šampionátu – zápas Mali–Benin začal kvůli výpadku proudu se zpožděním.

Autor: