Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fotbal v Česku není soběstačný

Česko

Bylo by dobře, aby kluby vlastnily soukromé subjekty, ale když město podporuje kulturu, nevidím nic špatného na tom, že podporuje i fotbal, říká Jindřich Rajchl, druhý místopředseda ČMFS.

* LN Jste rád, že se na prvoligovou mapu vracejí dvě velká krajská města?

Zcela jednoznačně. A nejde jen o Hradec. Celý východočeský kraj si první ligu zasloužil. Hradec Králové neměl žádnou nejvyšší soutěž v největších sportech a na to, jak je to velké město, to byla jednoznačně škoda. Fotbal tam patří.

* LN Jste zastáncem modelu, ve kterém je majoritním vlastníkem klubu město, nebo jste proti?

Je to velmi široký problém. Téměř v celém světě jsou kluby vlastněné soukromými subjekty, protože jsou ekonomicky soběstačné. U nás bohužel příjmy ze vstupného nebo merchandisingu nemůžou stačit na to, aby pokryly závazky klubu. Majitel je tak většinou i jeho mecenášem, který musí provoz klubu dotovat. A pokud se tedy město chce zapojit, je to jen dobře.

* LN Jenže profesionální kluby jsou firmami, ve kterých se točí obrovské peníze, obchoduje se s hráči za desítky milionů.

Musí se to posuzovat případ od případu. Klíčové je, aby město bylo ochotné ty dotace obětovat, vybudovalo v klubu kvalitní management a dokázalo v něm hospodařit hospodárně. A priori by samozřejmě bylo dobře, kdyby byly kluby vlastněné soukromými subjekty a žily ekonomickým životem, který je běžný v Západní Evropě, ale v současné době to není možné.

* LN Proč?

Žijeme v nějaké ekonomické realitě. Když se podíváte na Západ, struktura příjmů klubů je úplně jiná než ve východní Evropě. Tady 80 procent rozpočtu tvoří peníze od majitele nebo sponzorů. Na Západě to přitom není ani 10 procent. Proto tady bude vždy existovat to specifikum, že fotbal budou muset podporovat majitel nebo město. Fotbal v dnešní době ekonomicky soběstačný být nemůže.

* LN Setkal jste se v zahraničí s takovou majetkovou strukturou?

Já osobně o tom nevím, ale nechci to vylučovat. Východní Evropa je v tomto ohledu úplně jiná. Je potřeba si uvědomit, že majitelé klubů většinou do fotbalu vkládají vlastní peníze, i když se zdá, že jsou to zazobanci, kteří na fotbale vydělávají velké peníze. Je to právě naopak. Proto jsem rád za každého člověka, který má odvahu investovat do fotbalu své peníze. Pokud to udělá město, tím lépe. Čím víc měst se zapojí, tím lépe pro ligu.

* LN Není ale takový model z dlouhodobého hlediska riskantní?

Znovu opakuji, kdyby existoval soukromý majitel, který by se tomu věnoval, bylo by to rozhodně lepší. Ale když mám sestavit takový žebříček, nejlepší by bylo, kdyby tam byl silný soukromý majitel, na druhém místě je město a až na třetím je ta varianta, že by tam nebyl fotbal vůbec. V Hradci by bez podpory města fotbal nemohl fungovat, natož jít do první ligy.

***

V Hradci by bez podpory města fotbal nemohl fungovat, natož jít do první ligy

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!