28. října 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Fotky prezidentů zřejmě nestačí, říká Klaus ml. k prohře SPOZ i Bobošíkové

Václav Klaus ml. radí ministru Dobešovi.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus ml. radí ministru Dobešovi. | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Alibismus stran, které nechtějí vládnout, předem očekávaný neúspěch pravicových partají i ANO jako slepenec lidí s rozdílnými názory. Tak odpovídaly osobnosti na dotaz serveru Lidovky.cz, jak hodnotí předčasné volby do sněmovny.

Václav Klaus ml., ředitel pražského gymnázia PORG

Volil jsem stranu, která celkem získala 2,5 procenta hlasu, tak spokojený s výsledkem voleb moc nejsem. Neúspěch pravice se dal čekat. Moc nevyhrála ani minule a vláda se pravicově zrovna nechovala, tak se to dalo čekat.

Václav Klaus mladší.

Schylovalo se k tomu už delší čas, nepřekvapilo mě to. Strany musí mít nějaký program. Když mají fotky jednoho nebo druhého prezidenta, tak to evidentně nestačí. Nečekal jsem takovou podporu protestních stran. Neznám moc lidí, kteří tyhle strany volili. Myslím, že ještě vzniknou další protestní strany, možná i radikálnější.

Zbigniew Czendlik, kněz

Zbigniew Czendlik

Zbigniew Czendlik

Výsledek je takový, jaký ho chtěli občané. Pro mě je zarážející, že nikdo nechce vládnout.  Alespoň včera to tak ještě vypadalo, možná se to ještě změní. Ale já bych to přirovnal k tomu, že někdo získal flek ve sněmovně a pak řekne: budeme něco kritizovat, žádnou zodpovědnost na sebe nebereme.

To mi přijde divné, zvlášť od hnutí ANO Andreje Babiše.

Jan Hřebejk, režisér

Volby mě rozhodně nevyděsily. Otázkou je, jak bude fungovat hnutí ANO. Záleží, jestli to je standardně vyprofilovaná strana, nebo slepenec lidí s dosti rozdílnými názory i cíli.  Jsem rád, že absolutně neuspěla strana SPOZ.

Jan Hřebejk na festivalu představil film Líbánky, který uzavírá trilogii filmů s tematikou paměti a svědomí

To by mohlo omezit ústřední autoritářské tendence prezidenta a myslím, že patové výsledky vedou k nutnosti stran se domluvit. Pravděpodobně vznikne vláda, která asi bude muset být blíž středu a to považuji za správné. Nemuseli bychom tam mít stranu jako Úsvit. Jedna populistická strana v parlamentu stačí, tak jsou tam dvě.

Další díl ankety mezi osobnostmi najdete opět na serveru Lidovky.cz. Kdo se k volbám dále vyjádřil? Například výtvarník David Černý, aktivista Matěj Hollan či vysokoškolský pedagog a politik Jiří Oliva.

ogoOndřej Golis, skŠárka Kabátová

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!