Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Fotovoltaický byznys nabírá tempo

Česko

Počet solárních elektráren se blíží osmi tisícům, jejich výkon překonává jeden blok jaderné elektrárny Dukovany

PRAHA V průběhu května přibylo na území České republiky 625 solárních elektráren o celkovém výkonu 26,5 megawattu. V předchozím měsíci se jednalo o 350 elektráren a výkon 18,3 megawattu. Výstavba fotovoltaických elektráren tak po útlumu v zimních měsících nabírá stále rychlejší tempo.

Energetický regulační úřad uvádí, že na počátku června vyrábělo energii již téměř osm tisíc fotovoltaických elektráren. Na celkovém počtu se podílejí hlavně malé zdroje na střechách budov, velkých solárních parků umístěných na zemi je podle informací LN okolo 350.

Vzhůru šplhá také instalovaný výkon solárních panelů. Ten na počátku června dosáhl 536 megawattů. Pro srovnání, jedná se o vyšší výkon, než jaký má třetí blok jaderné elektrárny Dukovany po nedávné modernizaci.

Provoz v květnu zahájila první etapa zatím největší schválené fotovoltaické elektrárny v České republice, která vyrůstá u osady Vepřek severně od Kralup nad Vltavou. Zařízení, budované společností Decci, bude mít po dokončení instalovaný výkon 32,5 megawattu a zařadí se tak mezi největší sluneční elektrárny v Evropě.

Mezi nově dokončené zdroje patří například solární parky ve Dvorech u Nymburka, u Uhlířských Janovic na Kutnohorsku a v Brozanech nad Ohří na Litoměřicku.

Elektrárny spuštěné od počátku letošního roku mají jedno společné – stojí za nimi spíše menší a středně velké firmy. Největší hráči v oboru energetiky či obnovitelných zdrojů zatím spíše vyčkávali, do konce roku však chtějí vše dohnat. Energetické skupiny chystají miliardové investice Zatím největší investor do solárních panelů v Česku skupina Energy 21 získala nového akcionáře – investiční fond Mid Europa Partners. Akcionáři Energy 21 jsou v tomto roce připraveni investovat do dalšího rozvoje společnosti až 1,3 miliardy korun, úvěr od syndikátu evropských bank přinese dalších 1,8 miliardy korun. Současně Energy 21 jedná s tuzemskými bankami o poskytnutí dalšího financování pro připravované projekty.

Ambice skupiny Energy 21 nejsou malé. Do konce roku chce vybudovat další solární elektrárny o celkovém výkonu 75MWa zvětšit tak své současné portfolio solárních panelů na čtyřnásobek.

Velké plány má také skupina Photon Energy, která v říjnu 2008 uvedla své akcie na varšavskou burzu. Do konce roku počítá s realizací solárních projektů v rozsahu 32 megawattů. Většina vyroste na území České republiky, menší část pak na Slovensku. REN Power CZ, napojený na skupinu Czech Coal, by letos chtěl rozšířit své portfolio o fotovoltaické panely o výkonu nejméně 20 megawattů.

Všechny uvedené investory zřejmě letos trumfne dominantní hráč české energetiky – skupina ČEZ. Jak ve firemním časopise uvedl ředitel úseku fúze a akvizice ve společnosti ČEZ Vladimír Schmalz, vedení skupiny již odsouhlasilo odkup projektů od různých společností o celkovém rozsahu 178 megawattů. Naopak vlastní projekty na stavbu fotovoltaických elektráren ČEZ nepřipravuje.

ČEZ dává přednost odkupu rozpracovaných projektů Zájem skupiny ČEZ se soustředí na velké projekty v pokročilém stupni přípravy, které odkupuje od menších firem. Touto cestou se dostal k obřímu solárnímu parku o výkonu téměř 30 megawattů u jihočeského Ševětína. Podle vyjádření společnosti ČEZ je výstavba elektrárny v plném proudu, jedna šestina panelů se již nachází na svém místě na nosných konstrukcích. Další podobnou transakci ČEZ oznámil minulý týden v pátek. Koupil firmu eEnergy Ralsko a dostal se tak k projektu na stavbu 25megawattové fotovoltaické elektrárny v areálu bývalé sovětské vojenské základny u severočeského Ralska.

Méně reálná je realizace ještě většího projektu, 50megawattové solární elektrárny u středočeských Milovic. Konsorcium Mladá RP musí nejprve splnit podmínky požadované skupinou ČEZ, což se zatím nestalo.

Všichni investoři mají stejný cíl: stihnout instalaci solárních panelů do konce letošního roku. Jen tak získají výhodnou výkupní cenu přes 12 korun za kilowatthodinu vyrobené elektřiny z energie slunce. Od příštího roku výkupní cena klesne, podle odhadů to bude minimálně o jednu třetinu.

Graf

Fotovoltaické elektrárny v Česku

(1. 1. 2009 až 1. 6. 2010)

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...