Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Francie a Česko: další napětí

Česko

Paříž si chce udržet vládu nad „Unií pro Středomoří“ i v době českého předsednictví

BRUSEL (od stálé zpravodajky LN) Topolánkova vláda musí čelit další francouzské touze. Vedle ambice povýšit eurozónu na ekonomickou vládu bloku si chce Paříž v době českého předsednictví udržet moc nad takzvanou Unií pro Středomoří. Ta byla založena v červenci letošního roku na popud Nicolase Sarkozyho a sdružuje státy EU a pak ty, jejichž břehy omílá Středozemní moře – země Balkánu, severní Afriky a Blízkého východu, dohromady 43 států. Francie coby nynější předsednická země EU šéfuje i Unii pro Středomoří a v lednu by měla předat vládu i nad ní Česku. Paříž však hledá způsob, jak si řízení středomořského projektu ponechat. Neveřejně to připouštějí francouzští diplomaté a veřejně to nyní přiznali Češi.

„Francie by si ráda udržela vedení (Unie pro Středomoří – pozn. red.),“ řekl včera LN ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, pod něhož projekt spadá. „Coby bývalá koloniální mocnost má Francie v tomto regionu velké zájmy a historické vazby,“ dodal. Česku se však nápad Paříže nelíbí a trvá na tom, že vedení Unie pro Středomoří připadne od ledna jemu. Praha přiznává, že pro ni není středomořský projekt prioritní a řízení schůzek politiků ze 43 států bude představovat velký nápor pro česká ministerstva; francouzské ambici se ale brání z principu. „Pro menší stát, jakým jsme my, je v nejvyšším politickém zájmu bránit a dodržovat společná pravidla. Ta říkají, že EU má navenek na všech fórech reprezentovat předsedající země,“ řekl Schwarzenberg. „Francouzi se ve Středomoří lépe vyznají, prosím, ale nepředložili mi žádné argumenty, jež by mě přesvědčily porušit pravidla hry,“ dodal.

Místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra je otevřený blíže nespecifikované „výměně“ otěží Unie pro Středomoří za věc dražší Čechům. Ale i on odkazuje na pravidla daná smlouvou o EU. „Sklenička během našeho předsednictví musí být česká. Může v ní však být francouzský koňak,“ míní Vondra. Podle Schwarzenberga to znamená následující: „Že bychom se s Francouzi vždy před tím (před schůzkami Unie pro Středomoří – pozn. red.) domluvili na agendě.“

Středomořský projekt je ve fázi příprav organizační struktury, rozhodnutí o sídle sekretariátu a také právě modelu vedení. Jeho šéfování přijde na přetřes během schůzky ministrů zahraničí ze zmíněné čtyřicítky zemí 3. a 4. listopadu. Podle mluvčí francouzské ambasády v Bruselu Marine de Carné je možné, že schůzka vše rozhodne. Odmítla, že by se Francie snažila dělat něco na úkor Prahy. „Pravomoci českého předsednictví nebudou nijak dotčeny. Pracujeme na tom, jak zachovat kontinuitu v Unii pro Středomoří při plném respektování pravidel základních smluv EU,“ řekla LN de Carné.

Merkelová podpořila Čechy V odporu proti posílení role lídrů eurozóny v rámci unie získali Češi spojence. Skepsi Němců k Sarkozyho myšlence včera potvrdila kancléřka Angela Merkelová, která se sešla na okraj summitu zemí Evropské unie a Asie v Pekingu s Vondrou. „Shodli jsme se, že euroskupina (sdružení zástupců eurozóny, jež chce Francie posílit – pozn. red.) byla ustavena v roce 1997 na neformální bázi, pro komunikaci ministrů financí a že politická invaze do tohoto terénu není možná,“ sdělil Vondra médiím. Kromě Německa a Česka lze čekat opozici vůči Sarkozyho nápadu od Lucemburska a Británie. Šance na úspěch myšlenky se tím začaly tenčit.

Autor: