Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Francie se k Romům chová ostudně, řekl nahlas Brusel

Česko

BRUSEL/PRAHA Evropské komisi došla trpělivost s postupem Francie vůči romským přistěhovalcům. Reakce na kroky Paříže byla překvapivě ostrá.

Komisařka Viviane Redingová včera označila jednání francouzských úřadů za ostudné. Ty již týdny vyklízejí nelegální romská tábořiště a jejich obyvatele posílají pryč ze země. Francie se podle komisařky prohřešila proti právu EU, za což musí nést zodpovědnost.

„Byla jsem zděšena situací, která vyvolává dojem, že lidé jsou vyhošťováni z členského státu Unie jen pro příslušnost k určité etnické minoritě,“ prohlásila Redingová. „Myslela jsem, že po druhé světové válce tohle Evropa nebude muset zažít,“ dodala. Paříž si prý špatně vyložila pravidla týkající se volného pohybu osob, když je aplikovala diskriminačním způsobem na etnickou skupinu.

Francie od srpna vyhostila přes tisíc Romů, převážně z Rumunska a Bulharska. Ostře ji kritizovali například český šéf diplomacie Karel Schwarzenberg, který hovořil o rasismu, nebo prezident Václav Klaus.

Pokračování na straně 2

Francie se k Romům chová ostudně

Kritika Francie za vyhošťování Romů. Eurokomisařka Redingová pohrozila vládě právními kroky

Dokončení ze strany 1

Co nyní přimělo Evropskou komisi jednat? Před časem dvojice francouzských vyslanců v Bruselu hájila postup své vlády vůči Romům. Mimo jiné tvrdili, že při vyhošťování je postupováno případ od případu a nikoli na základě etnické příslušnosti. Včera ale do francouzských médií unikl oběžník, který vláda adresovala jednotlivým prefekturám. V něm se v souvislosti s rušením nelegálních tábořišť hovoří přímo o Romech. „Je pro mne šokující, že část (francouzské) vlády mi přijede vysvětlovat jednu věc do Bruselu a druhá část dělá v Paříži přesně opak,“ rozlítila se včera Redingová. „Čeho je moc, toho je příliš,“ poznamenala.

Komisařka nyní stanovila čtrnáctidenní lhůtu, během které hodlá předložit podrobný návrh právních kroků vůči Francii. Ty pak musí schválit všichni členové Evropské komise. Jak uvedl internetový server European Voice, Redingovou v jejím jednání plně podporuje předseda Komise José Manuel Barroso. Francouzská vláda má zároveň prostor, aby se k celé věci znovu vyjádřila. Pokud se situace nezmění, mohla by Francie kvůli tomu skončit před Soudním dvorem Evropské unie v Lucemburku.

Doposud francouzští představitelé vyhošťování Romů hájili tím, že je v mnoha případech dobrovolné a že jednotlivci při opouštění země dostávají finanční náhradu – 300 eur a dalších 100 eur na dítě. Fakt, že by se jakýmkoli způsobem prohřešovala proti pravidlům Evropské unie, kategoricky vylučovali.

***

UNIE VS. FRANCIE

„Řeknu to jasně: dochází mi už trpělivost. Co je moc, to je moc.“ Eurokomisařka pro spravedlnost, základní práva a občanství Viviane Redingová tak zhodnotila postup francouzských úřadů vůči Romům. Francie už totiž letos vyhostila několik tisíc Romů nejčastěji zpět do Bulharska a Rumunska. Chování tamějších úřadů kritizovali i čeští státníci. Šéf diplomacie Karel Schwarzenberg v tom vidí náznaky rasismu, s postupem Francie a její hlavy Nicolase Sarkozyho nesouhlasí ani prezident Václav Klaus.

„V dnešní Paříži je realita taková, že téměř jeden z pěti zlodějů je rumunské národnosti. Na ochranu Francouzů a jejich majetku je naší morální povinností ve (vyhošťovacích) operacích v příštích měsících pokračovat“. Prohlásil francouzský ministr vnitra Brice Hortefeux. V pondělí pak vydal nový oběžník s pokyny pro policejní prefekty jednotlivých departementů, jak mají rušit divoké tábory nelegálních přistěhovalců. V dokumentu nejsou tentokrát výslovně zmiňováni Romové.

Každodenní život mezi automobilovými přívěsy v ilegálním romském táboře v Indre poblíž Nantes

Romové jsou etnikum indického původu, do Evropy začali pronikat kolem 13. století.

Podle odhadů jich nyní ve světě žije až deset milionů. Jejich počet však může být i vyšší – kvůli strachu z perzukuce se řada Romů označuje za příslušníky jiných národů či etnik.

Největší počty Romů v Evropě Francouzští policisté v srpnu evakuovali romské rodiny z nelegálního kempu v Mons en Baroeul nedaleko Lille

Autor: