Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Francie tlačí na emisní pilu

Česko

Francouzi chtějí uzavřít jednání o emisích ještě za svého předsednictví EU

PRAHA/BRUSEL Ve snaze přijmout balíček opatření pro boj s klimatickými změnami ještě za jejího předsednictví tlačí Francie Německo a Velkou Británii k ústupkům. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy se ke změně postoje k takzvanému fondu solidarity, který by měl umožnit větší podporu zemí východní Evropy, snažil již v neděli přimět německou kancléřku Angelu Merkelovou. Včera se k tématu vrátil i při jednání s britským premiérem Gordonem Brownem v Londýně. Tento čtvrtek a pátek by se měli v Bruselu sejít šéfové vlád a hlavy států Evropské unie (EU), aby projednali klimatický balíček. Ten je souborem opatření, která by měla zásadně přispět k naplnění cíle EU snížit do roku 2020 emise oxidu uhličitého o dvacet procent. Zároveň slíbila, že zvýší podíl obnovitelné energie na krytí energetické spotřeby na pětinu.

I když si podle svých slov prakticky všichni zúčastnění přejí dohodu, panuje mezi nimi základní rozkol a podle českého vicepremiéra Alexandra Vondry mají před sebou nesnadná jednání, která by se mohla prodloužit až do časných ranních hodin.

„Pro nás je zásadní jedna věc: musí být postupný náběh aukcí v elektroenergetice,“ řekl Vondra. Právě změny v systému obchodování s takzvanými emisními povolenkami jsou jedním z návrhů obsažených v klimatickém balíčku.

Většina povolenek je sice zatím rozdělována zdarma, ale od roku 2013 by si je měly elektrárenské firmy stoprocentně nakupovat v aukcích.

„Můžeme přistoupit jen na dohodu, která umožní se na ta opatření českému průmyslu a české ekonomice připravit,“ dodal Vondra.

Podobný postoj zastávají i další země z východní Evropy, včetně sousedního Polska. To navíc požaduje navýšení fondu solidarity. Aby těmto zemím usnadnil přijetí klimatického balíčku, hledá Sarkozy v Německu a Velké Británii podporu ke zvýšení takzvaného fondu solidarity.

Do tohoto fondu by mělo přicházet deset procent výtěžku z aukcí s emisními povolenkami.

Tyto peníze by pak fond přerozdělil mezi chudší členské země EU, které by je pak mohly využít na investice do „čistších technologií“ na výrobu energie. Zdroje fondu jsou však v ohrožení, protože evropské země se snaží vyjednat si co největší díly výjimek pro svůj těžký průmysl. Firmy by si pak nemusely kupovat povolenky v aukcích, a fondu by se tak snížily příjmy. Nedávno například o podobné výjimky pro ocelářský průmysl, výrobce cementu a další firmy těžkého průmyslu začalo tvrdě bojovat Německo. To sice podle slov své kancléřky není proti fondu solidarity, ale chce jeho příjmy počítat jinak. Navíc již svým východním sousedům pomáhá dostatečně tím, že zvyšuje podíl energie vyrobené z obnovitelných zdrojů.

Francouzské předsednictví přišlo s návrhem, podle něhož by si elektrárenské společnosti mohly v určitých zemích nakupovat v roce 2013 50 procent povolenek. V roce 2016 by ale již musely platit za všechny povolenky.

Autor: