Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Francie zavře „džungli“ v Calais

Česko

Asi 1500 ilegálních uprchlíků žijících ve stanovém táboře na severu Francie se musí do týdne vystěhovat

PAŘÍŽ/PRAHA Nehygienické prostředí, špína, nemoci, kriminalita. Právě kvůli komplikovaným životním podmínkám se největšímu uprchlickému stanovému městečku ve Francii přezdívá „džungle“. Odtud se každý měsíc pokusí dostat do sousední Velké Británie stovky ilegálních utečenců ze zemí, kde probíhá válka nebo panuje špatná politická situace.

Francouzský ministr pro imigraci Eric Besson se včera rozhodl učinit přítrž veškerým problémům souvisejícím s existencí utečeneckého tábora v Calais a nařídil celou oblast do konce příštího týdne srovnat se zemí. „Už nebudete dále přecházet do Anglie z Calais,“ vzkázal uprchlíkům skrze francouzskou televizi. „Francie je v paradoxní situaci - snažíme se zamezit přístup do Británie migrantům, kteří tam stejně nejsou vítáni a ještě se musíme zabývat tím, kam odtud půjdou,“ dodal Besson.

Místním obyvatelům se uleví Důvodem jeho rozhodnutí je zejména kriminalita, která poslední dobou v oblasti výrazně stoupla. Utečenci bez osobních dokladů se stávají oběťmi vydírání převaděčských skupin.

Situace je však nesnesitelná hlavně pro Francouze žijící v blízkosti tábora. „Toto rozhodnutí učiní přítrž nezákonné situaci, která se pro místní stává nesnesitelnou,“ ocenila ministrův záměr Natacha Bouchart, starostka Calais, a připomněla událost z minulého léta, kdy zde byla znásilněna studentka žurnalistiky z Londýna. „Zbořit džungli je důležité z psychologického hlediska: musíme říci 'dost',“ dodala. V džungli nyní žije okolo 1500 utečenců, kteří sem přicházejí ve velkém například z Afghánistánu nebo z Iráku. Besson hodlá při jejich vystěhovávání postupovat individuálně, ale v zásadě dostanou na výběr ze tří možností. Buď mohou sami dobrovolně odejít ze země, požádat o azyl legální cestou, nebo budou ze země vyhoštěni. Besson přitom hodlá shovívavěji přihlížet k případům lidí, kteří se kvůli politické situaci vrátit domů nemohou. To se prý týká hlavně Afghánců. Se všemi uprchlíky však v každém případě bude zacházeno humánně. „Zavření džungle není řešení“ Situace v Calais se zhoršuje od roku 2002, kdy Francie uzavřela velké uprchlické středisko v nedalekém Sangatte, provozované Červeným křížem. Odpůrci Bessonova rozhodnutí namítají, že zavírání podobných zařízení není zrovna nejšťastnějším řešením. „Je to směšné,“ řekl francouzským médiím abbé Jean-Pierre Boutoille ze sdružení humanitárních organizací C-Sur. „Když budou vyhnáni z džungle, Afghánci se posunou o sto nebo dvě stě metrů dál. Od doby, kdy vyprázdnili a zavřeli Sangatte se vůbec nic nezměnilo,“ dodal. „Místo toho, abychom je vystrčili z džungle, pojďme je lépe informovat o jejich právech,“ navrhnul. Boutoille.

Francie řeší osud stanového městečka už delší dobu. Již v lednu Besson avizoval jeho zrušení s krajním termínem na konci roku. V dubnu byly do místa umístěni nezávislí pozorovatelé jak z Francie, tak z Velké Británie, aby mapovali zdejší situaci.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!