Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Francouzská reforma penzí prošla senátem

Česko

PAŘÍŽ Odbory prohrály, stávky ve Francii mírně ochabují. Francouzský senát včera poměrem hlasů 177:151 schválil konečné znění zákona o důchodové reformě. Národní shromáždění o něm bude hlasovat dnes a lze čekat, že ho hladce schválí.

Bývalý předseda opoziční Socialistické strany Francois Hollande dal včera podle agentury AFP najevo, že považuje bitvu proti důchodové reformě za ukončenou, když prohlásil, že velká zlost Francouzů vůči vládě v této otázce se snad promítne do výsledků parlamentních a prezidentských voleb na jaře roku 2012.

Jiní socialističtí představitelé však navrhují, aby reformu ještě přezkoumala nejvyšší právní instance v zemi, ústavní rada. Má se podle nich vyslovit, zda je text v souladu s ústavou. Také předák druhé mocné odborové ústředny CGT Bernard Thibault zdůraznil, že mobilizace proti reformě neskončila, jen bude mít jiné formy.

Odbory již dříve vyzvaly k celostátním protestům na 28. října a 6. listopadu. Prezident Nicolas Sarkozy v minulosti několikrát zdůraznil, že reforma je nezbytná pro zachování důchodového systému v době zvyšujícího se státního deficitu a stárnutí populace. Vyjádřil připravenost text prosadit bez ohledu na protesty.

Sarkozy by podle zdrojů z Elysejského paláce chtěl zákon o reformě podepsat do poloviny listopadu. Podle vládního návrhu reformy se má kromě jiného posunout o dva roky věkový nárok na plný důchod z 65 na 67 let.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...