Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Francouzští poslanci schválili novou smlouvu EU

Česko

Dokument, který nahrazuje odmítnutou euroústavu, musí projít ještě Senátem. V něm má ale vláda většinu, takže by to neměl být problém.

PAŘÍŽ/PRAHA Maastrichtskou smlouvu mohl v roce 1992 schválit ve Francii parlament. Tehdejší prezident Francois Mitterand se ale rozhodl pro referendum a málem se mu to nevyplatilo. Ikdyž ještě půl roku před konáním referenda průzkumy naznačovaly, že Maastrichtskou smlouvu podpoří dvě třetiny Francouzů, nakonec dokument prošel těsnou většinou 51 procent.

Podobně tomu bylo i v roce 2005 se schvalováním euroústavy. Jacques Chirac měl také na výběr. Tehdy ale zariskoval a výsledkem bylo, že Francouzi ústavu EU odmítli. Proti jejímu přijetí se vyslovilo 54,8 procenta obyvatel země.

I proto nyní Francouzi nenechali nic náhodě a o nové reformní smlouvě Evropské unie rozhodoval parlament. A francouzští poslanci včera vládní návrh zákona o ratifikaci Lisabonské smlouvy schválili. Ještě včera měl o dokumentu hlasovat i Senát. Zda k tomu došlo, nebylo do uzávěrky tohoto vydání LN známo. Ratifikační proces by měl být pak dokončen podpisem francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Pro smlouvu hlasovalo 336 poslanců, proti jich bylo 52. Pro hlasovala pravice, centristé a většina socialistických poslanců. Část opozičních socialistů hlasovala spolu s komunisty proti.

Po schválení dokumentu i Senátem, kde má vláda jasnou většinu, se Francie stane již pátou evropskou zemí, která novou smlouvu ratifikovala. První bylo již v prosinci Maďarsko, poté v lednu Slovinsko a Malta a minulý týden Rumunsko. K tomu, aby smlouva začala platit, ji musí ratifikovat všech 27 členských zemí Evropské unie.

Slovinský ministr zahraničí Dimitrij Rupel, jehož země nyní unii předsedá, doufá, že „více než polovina zemí“ dokument ratifikuje do konce června. Když půjde vše podle plánu, Lisabonská smlouva by tak mohla začít platit v roce 2009. Jedinou zemí, která může tentokrát ratifikační proces pohřbít, je Irsko, kde se podle ústavy musí text schvalovat v referendu. A podle průzkumů zde vyhlídky zatím nejsou nijak dobré. Dvě třetiny voličů je totiž nerozhodnutých a jen 26 procent Irů je připraveno nyní smlouvu podpořit.

Již několik dní se snaží schválit klíčový dokument o EU i Slovensko. Včera ale bylo opět hlasování v parlamentu odloženo. Česká republika zatím konkrétní datum, kdy by měl parlament o smlouvě rozhodovat, nestanovila.

Cesta ke schválení reformní smlouvy Lisabonskou smlouvu, která nahradila euroústavu odmítnutou v referendech ve Francii a v Nizozemsku, musí ratifikovat všech 27 zemí EU. Dosud tak učinilo Maďarsko, Slovinsko, Malta a Rumunsko. Další by měla být Francie. Německo plánuje schválení do konce června. Země jako Švédsko, Španělsko či Nizozemsko pak mluví o druhé polovině tohoto roku. Česká republika zatím datum ratifikace neoznámila. Ve všech zemích kromě Irska budou o dokumentu rozhodovat parlamenty. Irové by měli o smlouvě hlasovat v referendu v květnu nebo v červnu.

Autor: