Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Podvody za 650 milionů. Soud odročil jednání v kauze skupiny podnikatele Savova

Česko

  8:15aktualizováno  9:38
Městský soud v Praze v pondělí odročil jednání kauzy údajných daňových podvodů, kterých se měli dopustit podnikatel František Savov a dalších deset lidí. Způsobenou škodu státní zastupitelství vyčíslilo na více než 650 milionů. Česku se stále nepovedlo dosáhnout vydání Savova z Velké Británie, soudkyně ho chce vyslechnout přes videokonferenci.

„Přijde mi vhodné, aby se k tomu pan Savov vyjádřil, zvažuji spojení přes videokonferenci,“ řekla obviněným předsedkyně senátu Daniella Sarah Sotolářová.

Soudkyně chce, aby průběh jednání byl ucelený a obžalovaní nemuseli chodit na soud jen kvůli několika svědkům. Podle Sotolářové není vyloučené, že se do konce roku Savova podaří vydat do Česka.

Proto se s advokáty domluvila na několika termínech na konci ledna, v únoru a březnu. Měly by být vyhrazené delší bloky jednání. Jeden z obžalovaných požádal o odročení pondělního líčení kvůli tomu, že se mu v noci udělalo špatně, čemuž Sotolářová vyhověla.

Podle obžaloby skupina v letech 2009 až 2012 vytvořila skupinu společností, které nevykonávaly ekonomickou činnost, nevedly účetnictví a na finanční úřad podávaly prostřednictvím obviněných fiktivní daňová přiznání, včetně faktur.

„Na základě nepravdivých údajů uvedených v daňových přiznáních k dani z přidané hodnoty následně těmto společnostem vznikaly nároky na nadměrné odpočty daně z přidané hodnoty,“ popsal loni na podzim mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

Stamilionové částky, které finanční úřad vyplatil na bankovní účty společností, byly podle obžaloby téměř jedinými příjmy těchto firem. Peníze pak obvinění měli přeposílat na jiné bankovní účty, včetně zahraničních. Přesná výše vzniklé škody je podle vyšetřovatelů 652 458 854 korun.

Deset obžalovaných viní státní zástupkyně z krácení daní, a to částečně dokonaného, částečně ve stadiu pokusu. Sedmi z obžalovaných klade za vinu také praní špinavých peněz. Za krácení daní se škodou velkého rozsahu hrozí pět až deset let vězení.

Z anonymizované obžaloby podle agentury ČTK vyplývá, že mezi 11 stíhanými jsou vedle Savova podnikatelé, dále taxikář, starobní a invalidní důchodce, administrativní pracovnice a také dva právníci, z nichž jeden má pozici spolupracujícího obviněného.

Policie případ vyšetřovala 8,5 roku. Savov se soudu nezúčastní, stále je ve Velké Británii, kde v roce 2019 požádal o azyl. Britské soudy v minulosti opakovaně rozhodly o vydání Savova do vlasti.

V ČR byl Savov známý především jako majitel vydavatelství Mladá fronta. Právě v sídle vydavatelství zasahovali v roce 2013 kvůli daňové kauze policisté. Do portfolia Mladé fronty patřil například deník E15, týdeník Euro či časopis Lidé a Země. Část titulů včetně deníku E15 od Savova v roce 2016 koupila společnost CN Invest z mediální skupiny ovládané Danielem Křetínským a Patrikem Tkáčem

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!