Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Prázdné sliby nezachrání lidi, míní mladí a opět demonstrovali za klima

Česko

  10:58aktualizováno  13:38
Studenti středních škol demonstrovali od 12:00 za klima. Událost organizovalo hnutí Fridays For Future. Demonstrující se snažili upozornit na klimatickou krizi a její dopady. Nechceme tu být, nechceme být aktivisté, chceme žít ve světě, kde to není třeba, prohlásili zástupci českého hnutí Fridays For Future v úvodním proslovu.

Na Staroměstském náměstí začali organizátoři úvodními projevy, ve kterých upozorňovali na to, že nás čeká těžká zima a v případě, že nezačne politické vedení země konat nyní, pak nás čekají i těžké životy.

„Za chvíli nás naše nezodpovědné chování dostihne,“ apelovali aktivisté a odkazovali na prázdné sliby, které ze strany vlády přichází.

Připomínali, že obnovitelné zdroje jsou jedinou cestou k udržení planety. Upozorňovali, že kdyby se vláda problémem zabývala již dříve, nemuseli bychom nyní čelit v rámci ruské agrese řešit problémy s dodávkami plynu.

Stávka za klima, kterou uspořádalo studentské ekologické hnutí Fridays for Future (9. září 2022)

Stávky se zúčastnil také Karim Taha z egyptské organizace pro lidská práva. „Vyzýváme egyptské státní orgány, aby zrušili cenzuru,“ naléhal Taha. „Egyptské orgány musí podniknout kroky k posílení lidských práv,“ dodal.

Nechci demonstrovat, ale nemám na výběr

Vystoupila i Agáta Hrdličková z Headspace, která promluvila o psychickém zdraví LGBTQ+, které podle ní většinová společnost bere na lehkou váhu. Připomněla také bratislavskou tragédii, při které zemřeli dva mladí muži, a vyzvala publikum k minutě ticha.

„Apelujeme na lidi v politice, aby natrvalo odsoudili nenávistné projevy a homofobii. To je to, co nás přivedlo až sem,“ doplnila Hrdličková.

Zástupci českého hnutí Fridays For Future hned na začátku svého projevu upozornili, že by žádný nejraději neměli, ale jsou v situaci, kdy nemají jinou možnost.

„Nechceme tu být, nechceme být aktivisté, chceme žít ve světě, kde to není třeba,“ řekli zástupci českého hnutí Fridays For Future.

Problém je podle nich v tom, že i když si čeští politici jsou vědomi problémů spojené s klimatem, rozhodli se, že je klima nebude zajímat, že nebude jejich tématem. Připomínají, že jádro problému není v jedincích z poslaneckých řad, ale jde o celý systém, který jim takové jednání umožňuje.

„Je to systém, který staví peníze nad životy lidí,“ pokračovali.

Klima není podle aktivistů jen životní prostředí, ale i společnost, ve které žijeme. Klima společnosti připomněli i vzpomínkou na oběti střelby v bratislavském klubu Teplareň.

Válka financována z fosilních paliv

Stávky se zúčastnili i zástupci ukrajinské Fridays For Future. „Očekáváme, že velká konference, která se bude v blízké době konat v Egyptě, přinese jen prázdné řeči a greenwashing,“ upozornila ukrajinská zástupkyně. Dále promluvila o problematice s fosilními palivy v kontextu situace, která se děje v její domovině.

„Jakou můžeme čekat budoucnost, když se u nás denně zabíjí lidé a jsme ve válce, která je financována z fosilních paliv?“ ptala se mladá Ukrajinka.

Po závěrečném proslovu pokračovali účastníci pochodem Prahou, který zakončili na Kampě, kde měli účastníci možnost diskutovat s organizátory nebo podepsat petici za klima.

„Jsme nenásilný, ale hlasitý protest. Nebojte se být nahlas,“ vyzývali demonstranty organizátoři.

Nepřítelem jsou fosilní paliva

Událost pojmenovali organizátoři východoevropskou stávkou za klima. Účastníci se shromáždili v pátek 21. října ve 12 hodin na Staroměstském náměstí v Praze.

Aktivisté se tak snažili upozornit na důležitost ochrany klimatu a životního prostředí. Apelovali na veřejnost, že největším nepřítelem všech je v současné době spalování fosilních paliv.

„Musíme začít bojovat proti společnému viníkovi a tím jsou fosilní paliva. Musíme začít jednat hned“ uvedlo hnutí Fridays For Future na svém facebooku.

Hnutí se dlouhodobě odmítá používání plynu a uhlí a snaží se poukazovat na alternativy v podobě obnovitelných zdrojů energie.

„Místo abychom pomáhali těm, kteří na energetické i klimatické krizi tratí, máme jen prázdné projevy plné slibů. Od ruského plynu nechceme přecházet na jiný, který nezaručí bezpečnost, udržitelnost, ani samostatnost. Nechceme žádná fosilní paliva, chceme zateplené budovy, obnovitelné zdroje a pomoc těm, kteří to potřebují,“ uvedla organizace na facebooku.

Opatření pro snížení emisí nejsou dostatečná

K větší ochraně klimatu i životního prostředí vyzývá českou vládu petice, kterou ekologická organizace Greenpeace v Praze předala zástupcům ministerstva životního prostředí (MŽP). Petici #SpoluProKlima od loňska podepsalo přes 55 000 lidí, řekl mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek. Text od politiků požaduje například i výraznější podporu úspor energií.

Podle Hrábka jsou vedle klimatických požadavků součástí výzvy i apely na větší podporu zateplování obydlí, energetických úspor a rozvoje obnovitelných zdrojů energie. O některá energetická témata se text rozšířil po počátku ruské invaze na Ukrajinu. Aktivisté dnes řediteli odboru energetiky a ochrany klimatu MŽP Pavlu Zámyslickému dali i dopis požadující zvýšení klimatických ambicí.

Greenpeace petici předali krátce před jednáním ministrů životního prostředí Evropské unie, jenž bude 24. října v Lucemburku. Jednání povede končící ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL).

Účastníci budou schvalovat unijní pozici pro klimatickou konferenci COP 27, která se koná od 6. do 18. listopadu v egyptském Šarm aš-Šajchu. Pozici EU tam bude prezentovat Česko jako předsednická země.

„Současná opatření pro snížení světových emisí nejsou dostatečná pro omezení globálního oteplování. Klimatická krize má už dnes za následek extrémní sucha, tajfuny a záplavy, a proto mezinárodní společenství musí dělat více pro její řešení,“ uvedla Miriam Macurová, koordinátorka klimatické kampaně Greenpeace.

„Právě klimatický summit v Egyptě je příležitostí pro revizi dosavadních nedostatečných opatření. Česká delegace má v rámci předsednictví důležitou roli, kdy jako zástupce Evropské unie může nasměrovat ambicióznější světový vývoj. Zároveň by měla tyto ambice dostat také do české legislativy,“ uzavřela Macurová.

Autoři: ,

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...