Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Fritzl měl vězení řádně zkolaudované

Česko

Trest pouhých pět až patnáct let podle rakouských zákonů hrozí Josefu Fritzlovi za čtvrt století věznění a týrání dcery a incest

VÍDEŇ/PRAHA Ačkoli asi není trest, který by byl dostatečný za všechna provinění Josefa Fritzla, podle platných rakouských zákonů mu hrozí za čtvrt století věznění dcery, tří dětí, znásilňování a incest maximálně pouhých patnáct let vězení. Podle rakouského deníku Kurier pouze v případě, že by úmrtí sedmého dítěte, jehož mrtvolku Fritzl spálil v kotli ústředního topení, bylo obviněnému prokázáno jako úmyslné zabití nebo vražda, může být trest zvýšen na dvacet let. Obvinění proti Fritzlovi, který je ve vězení kvůli osobní bezpečnosti umístěn na samotce, se ale teprve formuluje. Vyšetřovací vazba mu byla včera prodloužena o dalších čtrnáct dní.

Testy DNA včera potvrdily, že třiasedmdesátiletý Fritzl je otcem všech šesti žijících dětí dvaačtyřicetileté Elisabeth. V rakouském tisku se včera objevily i útržky z výpovědi Fritzla, který se už v pondělí přiznal k věznění dcery a incestu. „Elisabeth jsem uvěznil, ale proto, abych ji chránil před drogami. Byla problémové dítě,“ tvrdil při výslechu. Vyšetřovatelům ale řekl, že si pohlavní styk s dcerou nevynucoval násilím a rozhodně prý dceru nepřivazoval, jak Elisabeth tvrdila ve své výpovědi.

Včera také vyšlo najevo, proč stavba šedesát metrů čtverečních velkého sklepení, kde dceru a poté i tři z jejích šesti dětí věznil, nevzbudila pozornost. Fritzl totiž na stavbu, kterou v žádosti úřadům označil za protiatomový kryt, dostal v roce 1978 řádné povolení a v roce 1983 byl kryt dokonce zkolaudován. Pouhých několik měsíců předtím, než do něj byla uvězněna Fritzlova dcera. Na otázku, jak je možné, že Fritzlova manželka, která o krytu nepochybně věděla, v něm za celé následující čtvrtstoletí nebyla, nemají vyšetřovatelé zatím odpověď.

V neutrálním Rakousku, které žilo fobií z atomového útoku v případě konfliktu mezi Východem a Západem, nebylo podle rakouských novin v té době nic výjimečného, že si lidé stavěli u svých rodinných domů rozsáhlé kryty, v nichž bylo možné přežít déle než dva týdny.

Úřadům nebyl podivný ani úzký, zamaskovaný, pět metrů dlouhý přístup. Ani to nebylo neobvyklé, majitelé soukromých krytů usilovali o to, aby případní okupanti Rakouska jejich úkryty nevypátrali. Z hlediska úřadů proto bylo i ve Fritzlově případě na první pohled vše v pořádku. „Na rozšiřování podzemních prostor však zřejmě povolení neměl,“ zapochyboval pouze mluvčí radnice v Amstettenu Hermann Gruber.

Nakupoval v noci Podezření nevzbudil dobře zamaskovaný a palubkovým stropem a izolací odhlučněný kryt ani u sousedů či tří Elisabethiných dětí. Ty si podle obyvatel Amstettenu často hrály na zahradě přímo nad hlavami uvězněných sourozenců a matky, které nikdy nepoznaly.

Pouze zpětně si nájemníci domu, v němž bydleli spolu s Fritzlem a jeho ženou, uvědomují některé podivné okolnosti. Fritzl podle výpovědi jednoho z nich pro deník Kurier přísně zakazoval, aby další obyvatelé domu chodili do jeho dílny ve sklepě. Občas prý bylo slyšet ze sklepa škrábání, kterému však nikdo nevěnoval pozornost.

Fritzlovi se také celé čtvrtstoletí podařilo utajit přísun potravin, toaletních potřeb i věcí pro děti a dceru. Nakupoval pouze v noci a pleny a další podezřelé zboží určené pro „vězně“ vozil zásadně ze vzdálenějších obchodů mimo město.

***

Nová fakta k případu

* Test DNA potvrdil, že Josef Fritzl je otcem všech šesti dětí jeho dcery Elisabeth

* Sklepní vězení nevzbudilo pozornost, protože bylo řádně zkolaudováno jako kryt

* Fritzlovi hrozí podle všeho maximální trest 15 let vězení

* Pět dětí a matka se včera poprvé setkali v nemocnici, kde jsou ukryti před pozorností veřejnosti

* Uvažuje se o úplné změně identity obětí incestu

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!