Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Fritzlova selekce dětí: v bunkru skrýval brečící

Česko

AMSTETTEN/ČESKÉ BUDĚJOVICE Polovina rodiny strávila celý dosavadní život v podzemním bunkru, polovina na povrchu. A teprve nyní dostali sourozenci možnost, aby se navzájem poznali.

Všechny oběti případu incestu z dolnorakouského Amstettenu totiž lékaři umístili na jedno, přísně střežené oddělení nemocnice Mostviertel Amstetten -Mauer. A pacientům „z podzemí i nadzemí“ vůbec poprvé umožnili vzájemný kontakt.

„Komunikace mezi nimi zatím probíhá bez problémů,“ řekl šéf kliniky Berthold Kepplinger. Tři ze sedmi dětí, které třiasedmdesátiletý Josef Fritzl během 24 let zplodil se svou dnes dvaačtyřicetiletou dcerou Elisabeth, přitom pachatel incestu stejně jako jejich matku zavřel do podzemního bunkru u svého domu, ve kterém strávili celý život.

Další tři děti zplozené incestem vychovával sám v domě společně s manželkou, které stejně jako úřadům údajně tvrdil, že dcera je u nějaké sekty a své čerstvě narozené potomky vždy položí u dveří rodného domu. Jedno dítě zemřelo po porodu. „Pachatel tvrdí, že výběr mezi dětmi, které zůstaly v bunkru, a dětmi umístěnými v domě závisel na jejich zdravotním stavu a také na tom, jak pláčou,“ řekl listu Die Presse šéfinspektor dolnorakouské kriminálky Leopold Etz. „Ochrana pacientů je pro nás tou nejvyšší prioritou, potřebují především klid,“ řekl Kepplinger. Potvrdil pouze, že zdravotní stav Elisabeth a jejích dvou dětí ve věku 5 a 18 let, které s ní žily ve sklepě, byl vzhledem k okolnostem až překvapivě uspokojivý.

Pokračování na straně 7

Dokončení ze strany 1

Lidem, kteří dlouhou dobu žijí bez přístupu k dennímu světlu, přitom hrozí vedle jiných onemocnění například křivice. Žádné podobné příznaky nemoci ale lékaři zatím údajně neobjevili.

V kritickém stavu a napojená na přístrojích zůstává však další obyvatelka podzemí, 19letá dívka, jejíž onemocnění a následný převoz do nemocnice pomohl k odhalení celého případu. O dalších sedm členů rodiny, včetně manželky pachatele, se stará na střeženém oddělení celý tým odborníků. „Každý z pacientů potřebuje individuální péči a terapii,“ prohlásil Kepplinger.

O tom, kdy budou pacienti schopni vypovídat na policii, je podle něj předčasné spekulovat. „To může trvat ještě dlouho. Jsme v tomto ohledu velmi opatrní,“ uvedl lékař. Je přitom možné, že z nemocnice odejdou oběti despotického Josefa Fritzla už s novými jmény. „Pokud budou chtít, mohou obdržet novou identitu,“ prohlásil Hans Heinz Lenze, okresní hejtman z Amstettenu. Připomněl ale, že děti zavřené roky před světem v bunkru, před úřady vlastně neexistující, čeká ještě řada dalších úředních úkonů, třeba udělení státního občanství.

Zatímco se ale spekuluje o možné změně příjmení obětí, jméno pachatele incestu zůstává v Rakousku alespoň oficiálně stále neznámé. Rakušané mají totiž velmi přísné zákony, týkající se presumpce neviny. Ačkoliv tak média na celém světě píší o Josefu Fritzlovi a zveřejňují jeho fotografii, rakouští novináři, včetně těch bulvárních, důsledně označují pachatele jako Josef F. a portrét zamlžují.

„Kdyby noviny zveřejnily fotografii a plné jméno, jsem si jist, že by je advokát pana Fritzla okamžitě úspěšně zažaloval o odškodné v řádu desetitisíců eur,“ řekl LN šéfredaktor lineckého listu Neues Volksblatt Manfred Maurer. Fakt, že se Fritzl ke svému činu přiznal, v tomto případě nehraje žádnou roli. „V Rakousku existují právníci, kteří se specializují právě na žaloby proti médiím kvůli dodržování presumpce neviny a je to velmi dobrý byznys. Někteří bohatí vydavatelé proto ve svém rozpočtu kalkulují s pokutami, které budou muset těmto právníkům zaplatit,“ řekl Maurer.

Autor: