Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Füleho minulost? Ve výboru prošla

Česko

PRAHA „Nezneváží vaše minulost Českou republiku?“

„Ne.“ S nepříjemným dotazem se Štefan Füle vyrovnal bleskově. Jinak před výborem pro evropské záležitosti plně dostál své pověsti diplomata - hovořil pomalu, uvážlivě a pečlivě.

Někteří poslanci přitom avizovali, že Füleho „ogrilují“ důkladněji. Trnem v oku zeleným a části občanských demokratů totiž bylo ministrovo někdejší členství v KSČ a studium na MGIMO - prestižní diplomatické vysoké škole v Sovětském svazu.

Na vyslovení nesouhlasu s Füleho nominací však nakonec nedošlo. Výbor k jeho jmenování nezaujal žádné stanovisko. „Vnímám to jako určité elegantní řešení, které nevytvořilo další překážku pro nominační proces,“ řekla předsedkyně výboru Kateřina Jacques ze Strany zelených. Podle ní i tímto krokem výbor „něco symbolicky vyjádřil“. Kandidát na českého zástupce v Evropské komisi tak měl volné pole pro představení svých záměrů.

Füle uvedl, že ČR může uvažovat o šesti portfoliích. Kromě již předpokládaných - věda a výzkum, životní prostředí a doprava - chce usilovat ještě o křesla šéfa resortu pro rozšiřování EU, regionální rozvoj, a dokonce i o jeden z nejdůležitějších postů, energetiku. Jak ale sám Füle řekl, získání tohoto portfolia je téměř nereálné. Zájem o ně má momentálně osm zemí. O dopravu prý bojuje pět zemí a o životní prostředí tři.

„Těžko dostaneme to nevýznamnější portfolio, spíše nějaké středně významné,“ zhodnotil šance ČR europoslanec Jan Zahradil. Podle něj je Füle natolik univerzálním úředníkem, že by v komisi zvládl vykonávat téměř jakoukoliv funkci.

Podobné univerzální kvality budoucího komisaře vidí i šéf zahraničního výboru Jan Hamáček z ČSSD. „Jeho odborná kvalifikace by ho sice předurčovala spíš pro Justice, Freedom and Security (spravedlnost, svobodu a bezpečnost), ale to si asi zaberou nějaké velké země,“ řekl. Füle dříve působil jako velvyslanec ČR při NATO.

Štefan Füle i premiér Jan Fischer jednoznačně odmítli, že by se šance ČR na dobré křeslo v „evropské vládě“ snížily kvůli českým obstrukcím při ratifikaci Lisabonské smlouvy. Podle Fischera došlo k definitivnímu schválení v požadovaném termínu tak, aby Lisabonská smlouva mohla platit ještě do konce tohoto roku. „Cítím atmosféru velmi silného obnovování důvěry,“ řekl včera premiér.

Po projednání kandidáta ve sněmovním výboru mohla nominaci Füleho oficiálně potvrdit vláda. Ihned po tomto formálním aktu se Štefan Füle vypravil do Bruselu, kde se měl setkat se svým budoucím nadřízeným - předsedou Evropské komise Josém Manuelem Barrosem.

***

„Cítím atmosféru velmi silného obnovování důvěry.“

Autor: