Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 11 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Gang násilím držel rumunské dělníky, nutil je otročit za 500 týdně

Rumunští občané, které v Plzni údajně vykořisťoval zaměstnavatel, odjížděli s pomocí magistrátu, policie a charity od budovy městského ředitelství policie v Plzni do své země. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rumunští občané, které v Plzni údajně vykořisťoval zaměstnavatel, odjížděli s pomocí magistrátu, policie a charity od budovy městského ředitelství policie v Plzni do své země. | foto: ČTK

PLZEŇ Policie v Plzni zadržela kvůli potyčce v pátek tři cizince a jednoho Čecha, které posléze obvinila z vydírání, omezování osobní svobody a pokusu ublížení na zdraví. V souvislosti s incidentem pak přišlo na policii kolem 180 cizinců, kteří požadovali pomoc při návratu do své země.

Celkem 197 Rumunů, které v Plzni údajně vykořisťovali zaměstnavatelé, odjelo v pátek ještě v noci s pomocí plzeňského magistrátu, policie a charity šesti autobusy domů do Rumunska.

Cizinci se podle dostupných informací v pátek v soukromé firmě vzbouřili proti špatným podmínkám v práci i v ubytování. Při následné potyčce s další skupinkou lidí, prý ze strany zaměstnavatele, utrpěl jeden z nich zranění.

Rumuni pracovali v Plzni prý asi tři měsíce, dělali například vánoční dekorace a věnečky na hřbitov. "Slíbili nám 750 eur (18 500 korun) za měsíc, ale dostávali jsme zhruba 500 korun týdně," řekla jedna z žen.

30 lidí na jednu sprchu
"Některým bylo vyhrožováno, kdyby chtěli odjet. Na druhou stranu jsme stále věřili, že dostaneme peníze, slibovali nám to," doplnila. V pátek prý lidi, které cizinci nazývají ochrankou nebo bodyguardy, přímo na pracovišti zbili jednoho muže. "Když jsem se pokusila zeptat proč, bylo mi řečeno, že mám mlčet, nebo se mi stane to samé," uvedla.

Podle mladšího muže měli pracovníci i špatné podmínky na ubytovně - na jednu sprchu připadlo 30 lidí, často netekla ani teplá voda. Každá stížnost však údajně končila jen dalším vyhrožováním. "Pracovali jsme 12 hodin denně a dostávali maximálně jedno euro (25 korun) za hodinu, poslední dobou jsme nedostali žádnou výplatu," přiblížili situaci další cizinci.

Zaměstnavatelé jim prý stále vyhrožovali, protože věděli, že práci potřebují kvůli svým rodinám doma v Rumunsku. Ve firmě pracovali prý stále i bez řádné smlouvy, když se domáhali zaplacení své práce a lepších podmínek, bylo jim řečeno, že nic neznamenají.

Gang tří cizinců a jednoho Čecha
V souvislosti s potyčkou policie zatím zadržela a obvinila tři cizince a jednoho Čecha z vydírání, omezování osobní svobody a pokusu ublížení na zdraví. Zabývá se nejen samotným pátečním incidentem, ale také veškerými dalšími okolnostmi případu, řekla policejní mluvčí Martina Kohoutová.

Dvě skupiny cizinců se podle ní dostaly do hádky kvůli slíbeným pracovním podmínkám. "Kolem 14:00 cizinci telefonovali na tísňovou linku 112 s tím, že dochází k fyzickým atakům a dva z nich byli druhou skupinou odvezeni neznámo kam," popsala, co předcházelo zadržení čtveřice mužů.

Mluvčí záchranné služby Lenka Ptáčková ale uvedla, že záchranáři odvezli do nemocnice asi dvacetiletého cizince s bolestmi břicha.

Dvě skupiny cizinců se podle Kohoutové dostaly v pátek odpoledne do hádky kvůli slíbeným pracovním podmínkám v jedné z plzeňských soukromých firem.

Podobnou situaci nepamatujeme
Policie, kam nespokojení cizinci přicházeli, se obrátila na pomoc mimo jiné i na plzeňský magistrát. "Pak bylo rozhodnuto, že se vyhoví jejich žádosti o repatriaci domů. Autobusy objednal magistrát na žádost policie a ty náklady s tím spojené budou dosahovat kolem 400.000 korun.

Budou refundované zřejmě z prostředků ministerstva vnitra," řekl vedoucí oboru krizového řízení magistrátu města Plzně Petr Liška. Poté co si cizinci vezmou na ubytovnách svoje osobní věci, by je měly autobusy dovézt přes Slovensko a Maďarsko do města Arad asi 80 kilometrů od hranice.

Petra Kutálková, zástupkyně ředitelky organizace La Strada, jež se věnuje prevenci obchodu s lidmi, prý podobný případ nepamatuje. "Případ v takovém rozsahu, aby to řešila policie, a těch lidí bylo tolik na jednom místě, s tím jsem se ještě nesetkala, alespoň ne v oblasti pracovního vykořisťování.

Nicméně víme, že jsou tady stovky, možná tisíce cizinců, kteří mohou být v hodně podobné situaci," řekla. Chce rumunským pracovníkům z Plzně nabídnout kontakty na podobné humanitární organizace v Rumunsku.

,

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...