Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Gates škrtl zbraně pro studenou válku

Česko

Šéf Pentagonu Robert Gates připravil nejrevolučnější vojenský rozpočet za několik posledních desetiletí.

WASHINGTON/PRAHA Americký ministr obrany Robert Gates zatroubil na ústup od drahých konvenčních zbraní typických pro studenou válku. V návrhu armádního rozpočtu na rok 2010 totiž začal klást větší důraz na vybavení, které by mohlo pomoci vojákům v Afghánistánu a Iráku.

Škrty by se měly týkat například dalšího pořizování bitevníků F-22 Raptor, které v těchto oblastech nelétají. Pentagon chce navíc ušetřit na protiraketové obraně. Celkově se však zřejmě rozpočet armády navýší asi o 20 miliard a dosáhne hranice 534 miliard dolarů.

„Toto je reformní rozpočet reflektující zkušenosti, které jsme získali v Iráku nebo Afghánistánu,“ podotkl Gates. „Není pochyb o tom, že mnoho z těchto rozhodnutí bude kontroverzní,“ dodal podle televize CNN.

Co přesně plánuje? Především chce pořizovat vybavení, které bude použitelné pro zahraniční mise - například obrněná vozidla. Více peněz chce také „napumpovat“ do programů, které cílí na sběr informací o protivníkovi. K tomu by měla sloužit především pozorovací letadla. Větší podporu by také měly získat speciální síly. Škrty se mají naopak dotknout i dalších dlouho plánovaných modernizačních programů, včetně pořízení nových prezidentských helikoptér.

Gates se rozhodl americkou armádu přizpůsobit strategickým výzvám nového tisíciletí. V této době Spojeným státům daleko méně hrozí, že zabřednou do konvenční války s velmocí typu Číny nebo Ruska, místo toho se však musí vypořádat s menšími partyzánskými konflikty. Ty se podobně jako terorismus žádnými pevnými pravidly neřídí. O naprostou revoluci se však nejedná, obrana proti tradičním hrozbám hraje v rozpočtu stále ještě prim. Ministr si je jistý, že Amerika jako vojensky nejsilnější země světa by v případném velkém konfliktu obstála i nyní. Navíc tvrdí, že tradiční nebezpečí konvenční války nepodceňuje.

Nicméně rozpočet na protiraketovou obranu by se měl plánovaně zmenšit o 1,4 miliardy dolarů. Zvyšovat by se údajně neměl počet protiraket na Aljašce. Podobné záměry však vadí některým senátorům. Joe Lieberman spolu s dalšími několika kolegy již Baracka Obamu v dopise varoval, že škrty v rozpočtu na štít by mohly podkopat bezpečnostní vazby USA. Otázkou také je, jak se k celému rozpočtu postaví Kongres. Někteří zákonodárci by totiž mohli upřednostnit zájmy firem ze svojí oblasti, pro které by Gatesovy plány mohly znamenat ztrátu zakázek.

***

Plány Pentagonu

* Omezit nákup vojenských bitevníků F-22, nakupovat se však budou jiné stroje * Zastavit výrobu nákladního letadla C-17 * Škrtnout v rozpočtu na protiraketovou obranu 1,4 miliardy dolarů, pokračovat ale ve financování vývoje a testování štítu * Urychlení nákupu lodí určených pro boj v pobřežních vodách

Autor: