Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Gayové v Indii slaví vítězství

Česko

Indický soud uznal práva homosexuálů. Až dosud jim za jejich orientaci hrozilo i deset let vězení

DILLÍ Až do včerejšího dne byl v Indii homosexuální styk mezi dospělými osobami považován za trestný čin. Hrozilo za něj dokonce až deset let vězení. Nyní se ale všechno změnilo. Jak informovaly tiskové agentury, místní soud rozhodl, že až dosud se jednalo o jasnou diskriminaci, kterou podporoval starý zákon z dávných britských koloniálních časů.

Podle 148 let starého zákona je homosexuální styk považován za „zločin proti přirozenosti“. To ale zásadně odmítaly skupiny na ochranu lidských práv, které se domáhaly změn. Až včerejší verdikt soudu jim konečně dal za pravdu, když koloniální zákon označil jako diskriminační a „porušující základní lidská práva“. Jedná se prý také o „pravý opak práva na rovné zacházení“, napsal britský informační server BBC.

„Konečně jsme vstoupili do 21. století,“ prohlásil Andžali Gopalan, hlavní představitel hnutí za práva homosexuálů. O takový verdikt přitom indické organizace gayů usilovaly právní cestou celých devět let. Zákon ale může změnit pouze indický parlament. Vláda se zatím zcela jasně nevyjádřila, napsala agentura AP. I tak by rozhodnutí soudu mělo zamezit zatýkání gayů. „Je to však teprve první krok na dlouhé cestě“, řekl Gopalan.

Indické Stonewall Rozhodnutí přivítali aktivisté za práva gayů po celé zemi. Mnozí z nich považují tento den za „indické Stonewall“. Naráží tak na Stonewallské nepokoje (Stonewall riots), které proběhly v roce 1969 v New Yorku, a které jsou považovány za začátek uznávání práv homosexuálů. „Sociální stigma ale i přesto přetrvá, bude to ještě dlouhý boj“, obává se Ashok Row Kavi, jeden z hlavních představitelů bojovníků za práva gayů a také šéfredaktor prvního indického gay časopisu.

Vedle oslavujících se ale našli i skupiny těch, kteří verdiktem nebyli příliš nadšeni. Například duchovní Dominic Emanuel z indického katolického biskupského koncilu řekl, že církev „neuznává“ homosexuální chování. Přesto prý ale gaye nepovažuje za kriminálníky.

Současný zákon platí od roku 1861. Podle národní organizace pro kontrolu AIDS (Naco) je také velkou překážkou v boji proti AIDS. „Gayové teď budou moci navštívit lékaře a mluvit s ním o svých problémech“, připomněl Ashok Row Kavi strach většiny gayů přiznat se ke své orientaci kvůli trestnímu stíhání. Podle odhadů je více než osm procent indických gayů nakaženo virem HIV, zatímco u heterosexuálů jde o méně než jedno procento.

Indie je zemí poměrně dost konzervativní. Veřejné objímání nebo líbání i mezi heterosexuály není akceptováno. Podobné chování je ostatními komentováno neslušnými poznámkami a někdy i fyzickými tresty. Vztah mezi homosexuály je považován za tabu.

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...