Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Gazprom se bojí revoluce v těžbě

Česko

Světový trh s plynem mohou ovládnout Američané a jejich břidlicová naleziště. Ruský Gazprom má strach, že ztratí pozici na trhu.

PRAHA/MOSKVA Ruský plynařský gigant Gazprom se cítí ohrožen nekonvenčními světovými trendy v těžbě plynu. Americký plyn z břidlicových hornin zřejmě otřese doposud pevnou pozicí Rusů v Evropě.

Představitelé Gazpromu nezvykle otevřeně přiznali, že mají strach z americké konkurence. O americké firmy, které vsadily na nekonvenční naleziště a získávají plyn z břidlicových hornin, je totiž obrovský zájem. Koncem minulého roku se například ropný koncern Exxon Mobil dohodl na koupi jednoho z největších producentů plynu v Americe, firmy XTO. Právě ta vsadila na břidlicová naleziště. Američtí odborníci vyděsili ruské energetiky tvrzením, že do roku 2030 budou nekonvenční naleziště zásobovat americkou ekonomiku minimálně z 50 procent a že USA se díky novým metodám těžby stávají energeticky samostatné. Mají dokonce přebytky a začínají pronikat na evropský trh. Ten byl doposud z velké části výsadou Rusů.

Ruský plynařský gigant Gazprom podle ruských komentátorů nepřichází s žádným revolučním nápadem, jak tuto tendenci zvrátit či jak se do nových trendů zapojit. Naopak. Tento týden představitelé Gazpromu přiznali, že zřejmě bude nutné přerušit projekt využívání jednoho z největších nalezišť zemního plynu na světě Štokmanského. Jednala o tom včera i rada ředitelů Gazpromu. Už před ní šéf společnosti Gazprom Export Alexandr Medveděv přiznal, že situaci znesnadňuje revoluce v oblasti těžby plynu z netradičních zdrojů v USA. Podle něj se tato „katastrofa“ nedala předvídat. „Plyn z břidlicových nalezišť nemůže zlikvidovat americkou závislost na dovozu suroviny,“ prohlašoval ještě vloni na podzim zástupce šéfa Gazpromu Sergej Čelpanov. Nyní objemy suroviny vytěžené z břidlicových hornin prudce rostou. „To může od základů změnit světový trh s plynem,“ píše se ve zprávě vedení Gazpromu. Vedení ruské firmy nyní musí rychle přehodnotit své ambiciózní plány. Štokmanské naleziště totiž bylo částečně zaměřeno na export zkapalněného plynu do Ameriky a Kanady. Jenže už vloni USA největší zásobárnu plynu světa Rusko předhonily a zaujaly pozici světového lídra v těžbě plynu. Rusové totiž těžené objemy kvůli krizi snižovali, Američané díky nekonvenčním zdrojům zvyšovali.

Kromě „americké hrozby“ straší Rusy i Evropa. Podle šéfa East European Gaz Analysis Michaila Korčemkina je „břidlicová horečka“ na starém kontinentě teprve v zárodku, ale je jasné, že zásoby jsou i tady obrovské. Jak uvedl list New York Times, v Texasu, Oklahomě a Pensylvánii se už dnes Italové a Norové učí dobývat plyn z černé břidlice a experti studují geologické mapy Evropy, Asie i severní Afriky. Korčemkin uvádí, že ceny plynu se v příštích letech budou odvíjet hlavně od toho, kolik bude stát nekonvenční těžba.

Gazpromu by se pak ale mohlo stát, že mu obrovské investice do tradičních nalezišť i nových plynovodů nedovolí snížit cenu suroviny, a ta se pak stane na evropském „přesyceném“ trhu neschopnou konkurence. I když zpočátku bude nutné výrazně investovat i do alternativních nalezišť a vzhledem k vysoké spotřebě vody nastanou i spory s ekology, po osvojení nových metod by se situace měla zklidnit. Už dnes velcí hráči na trhu zkapalněného plynu jako Repsol ZPF, Total a Qataras zveřejnili prognózy, které potěší i české spotřebitele -ceny plynu zůstanou po další desetiletí nízké.

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí redakce LN