Gen pomůže předpovědět průběh chronické leukemie

BRNO Říká se mu strážce genetické informace. A brněnští vědci navíc přišli na to, že gen TP53 jim může u nemocných s chronickou lymfatickou leukemií prozradit, jaký bude jejich další osud.

Pod mikroskopem přitom vypadají bílé leukemické krvinky od každého nemocného stejně. „Budeme-li je však testovat speciálními metodami na úrovni genetické informace, ukáže se, že jde ve skutečnosti o širokou plejádu různých typů onemocnění,“ vysvětlil primář hematoonkologické kliniky Fakultní nemocnice Brno Jiří Mayer. Gen TP53 totiž produkuje protein bílkovinu p53, která mimo jiné ovlivňuje vznik a průběh rakoviny. „Bez znalosti o genetické informaci nejsem schopen říct o nádorech nic,“ podotkl Mayer.

Zjednodušeně řečeno: díky nové diagnostické metodě lékaři FN Brno mohou nemocnému říci, jaký vývoj bude v jeho případě chronická lymfatická leukemie mít. Zda se choroba bude ubírat pomalu a bude mít spíš charakter zánětu, či naopak zda zhoubné buňky budou velmi agresivní. „Můžeme tak pacientům odpovědět na nejčastější otázku, kterou slýcháme v ordinaci: Co se mnou bude? Současně také tímto způsobem určíme co nejcílenější léčbu, protože třeba zjistíme i to, že některá cytostatika by u tohoto konkrétního člověka ani nezabrala,“ doplnil hematoonkolog. Ne u každého je také například nutná transplantace kostní dřeně. Někdy dokonce postačí, když lékaři pouze pečlivě sledují zdravotní stav pacienta při pravidelných kontrolách.

O významu TP53 pro nádorová onemocnění vědí experti již dlouho. Až dosud však nebyl tento gen v souvislosti s leukemií příliš často studován. Ve FN Brno se experti molekulárně-biologickým aspektům nádorových onemocnění krve věnují zhruba od poloviny devadesátých let. „Výzkum v oblasti chronické lymfatické leukemie obnáší asi pět, sedm let práce, a to nejen biologů a klinických pracovníků. Běžně také novou metodu již používáme, i když zřejmě zatím jako jediné tuzemské pracoviště,“ zdůraznil Mayer. Zájem o novinku už projevili také odborníci ze zahraničí.

Rozsáhlý program studia chronické lymfatické leukemie korunovali nyní brněnští odborníci významným úspěchem. Zprávu o výsledcích jejich práce, jak poškození p53 vyšetřovat, zveřejnil v jednom ze svých čísel na přelomu roku i nejprestižnější světový hematologický časopis Blood, vydávaný ve Spojených státech. Jedna ze spoluautorek Šárka Pospíšilová byla dokonce vyzvána, aby se podílela na celosvětové učebnici molekulární biologie chronické lymfatické leukemie.

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.