Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Generační střet může být užitečný, míní Šiklová

Česko

V komunální politice chtějí lidé opravdu zlepšovat podmínky ve společnosti. Proto se do ní mladí příliš nehrnou, tvrdí v rozhovoru pro LN socioložka Jiřina Šiklová.

* LN Nejsilnější věkovou skupinou pro letošní komunální volby jsou lidé starší 60 let. Může se tento trend projevit třeba ve změně agendy?

Rozhodně, dá se čekat, že se politika na lokální úrovni zklidní. Zvolení politici se nebudou hnát do přehnaně velkých projektů, zaměří se spíše na důležité kroky, které budou viditelné. Dá se to nazvat realismem stáří. Starší lidé totiž mají orientaci spíše na hodnoty, které jsou reálné. Nemají už tolik ideálů. A to je v pořádku, dnešní doba, kdy se musí šetřit, to tak vyžaduje.

* LN Překvapuje vás, že politiku na lokální úrovni chtějí dělat spíše starší ročníky?

Naopak, je to docela přirozené. Komunální volby nejsou pro mladé atraktivní. Není tam takový zájem médií, je menší publicita, zato více práce. Také proto je tam i více žen než v té takzvané vysoké politice.

* LN Říkáte, že lokální politika je pro starší, naopak vysoká pro mladé. Projeví se tento generační střet nějak ve společnosti?

Myslím si, že budeme letos překvapeni. A to nejen výsledky. Ale nenazývala bych to úplně generační válkou, to je přehnané. Bude to zkrátka konfrontace mládí a stáří.

* LN Klady starších kandidátů jste zmínila. Jaký ale může mít jejich vstup do politiky negativa?

Hlavní problém dnešních šedesátníků je ten, že vyrostli za socialismu. Tudíž to může ovlivnit jejich myšlení u investiční politiky. Starší lidé mají rovněž konzervativnější uvažování. To se ale může projevit přijímáním zjednodušených klišé, která povedou k propagaci projektů třeba proti migrantům či Romům.

* LN Je možné stárnutí kandidátů vykládat i tak, že kdo se jednou probojuje do politiky, vyrůstá s ní a nechce ji opustit?

To si nejsem zcela jistá. Muselo by se seriózně zjistit, zda jsou to stále titíž lidé. Spíše si myslím, že je to přirozený trend. A to nejen u nás, ale i na Západě, kde lidé z někdejších ročníků baby boomu dozrávají do let, kdy se více tlačí do politiky.

* LN Dá se odhadnout, zda současný stav je maximem, nebo se nůžky ještě více rozevřou? Tedy že do sněmovny se pohrnou dvacetiletí a komunál obstarají lidé v důchodovém věku?

Může se to ještě více rozevřít. Není důvod, proč by šedesátníci neměli vydržet ve funkcích třeba po tři období, dvanáct let. Oni se ve svém věku nezkompromitují a průměrný věk se bude stále navyšovat.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!