Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Generál pokáral Čechy za radar

Česko

Podle Moskvy neexistují hrozby, kvůli kterým je potřeba stavět protiraketový štít. Češi mají opačný názor

MOSKVA/PRAHA Výstavba radaru rozpoutá nové závody ve zbrojení. Namíříme na vás rakety. Z každých 100 raket je 97 až 98 každou minutu, každou sekundu připraveno k plnění bojového úkolu. Takové hlasy se již více než půl roku ozývají z Ruska v reakci na americký plán vystavit v Česku a Polsku radar, respektive základnu.

Včerejší prohlášení náčelníka generálního štábu ruské armády Jurije Balujevského sice již nebylo tak ostré, přesto zůstává ruská strana, pokud jde o protiraketový štít ve střední Evropě, neoblomná. Jak Balujevskij uvedl, Česko udělá „velkou chybu“, jestliže na svém území umístí americký radar. „Říkají nám, že rozhodnutí o protiraketové obraně bylo přijato a že Rusko se jen vměšuje do rozhovoru mezi Spojenými státy, Českou republikou a Polskem,“ nechal se slyšet náčelník generálního štábu. Takový přístup je ale podle něj chybný. Generálova slova si v Moskvě vyslechla česká delegace, vedená náměstkem ministryně obrany Martinem Bartákem, která do Ruska přijela na dvoudenní jednání.

„Probírali jsme, co pro koho znamená a jak může fungovat protiraketová obrana. Zároveň jsme se ptali na to, jak vidí další jednání se Spojenými státy a jak je to s konkrétními návrhy na zapojení radaru v Ázerbájdžánu,“ uvedl k jednání s Rusy náměstek českého ministra zahraničí Tomáš Pojar, který se rovněž cesty účastní. „Mluvili jsme ale i o hrozbách, které jsou a nejsou nyní, které mohou být za deset let a jakým způsobem těmto hrozbám čelit,“ dodal.

Podle Pojara bylo jednání s ruskou stranou otevřené a velmi přátelské. „Na některých věcech jsme se shodli a na některých ne,“ doplnil. Právě v otázce potenciálních hrozeb se česká a ruská pozice liší. Rusko se totiž domnívá, že protiraketový štít není potřeba. Íránská hrozba podle Moskvy neexistuje, a cílem systému je tak jen narušit strategickou rovnováhu ve světě. „My si nejsme tak jednoznačně jisti, že hrozby nebudou. Jsme spíše naopak přesvědčeni o tom, že je reálná možnost, že hrozby vůči euroatlantickému prostoru budou,“ uvedl Tomáš Pojar.

Množství rozdílných názorů na výstavbu protiraketového štítu ve střední Evropě však neznamená, že se česká strana již nebude s Rusy scházet. Jak Pojar dodal, obě delegace se jednoznačně shodly, že budou v rozhovorech pokračovat.

Ve hře zůstává i Ázerbájdžán

Česko oficiálně zahájilo jednání s USA o případném umístění radarové základny na českém území letos v květnu. Od té doby došlo již k několika schůzkám s americkými vyjednávači. „Chceme skutečně vyjednat takové smlouvy, které budou nejlepší a budou nám vyhovovat. Pokud se k nim nedostaneme, tak je rozhodně do parlamentu nepředložíme,“ uvedl náměstek Pojar. Čeští právníci proto již vypracovali protinávrhy ke smlouvám vypracovaným Spojenými státy. Tyto dokumenty pak byly nedávno Američanům předány. „Teď v září se uskuteční další kolo jednání a zcela jistě to nebude kolo poslední,“ uzavřel náměstek ministra zahraničí.

V září začnou také jednat zástupci Ruska a USA. V ázerbájdžánském Baku budou diskutovat o nabídce Moskvy využívat společně radarovou stanici, kterou si Rusko pronajímá v Ázerbájdžánu. Podle agentury Reuters to včera prohlásil ázerbájdžánský ministr zahraničí Elmar Mamejdarov. „Nyní diskutujeme o všech detailech, abychom mohli stanovit, jaké budou další kroky," dodal šéf ázerbájdžánské diplomacie. Rusko nabídlo USA společné využívání radarové stanice v Ázerbájdžánu výměnou za to, že Washington ustoupí od svého záměru vybudovat ve střední Evropě svůj protiraketový štít.

Autor: