Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Generálka na příští jaro

Česko

KOMENTÁŘ

Po pardubickém sjezdu mají křesťanští demokraté zásadní rozhodnutí teprve před sebou

Lidová strana přežila svůj víkendový sjezd. Nedošlo na volbu nového celostátního výboru, neřku-li předsedy strany. Sem tam si delegáti vjeli do vlasů, ale všichni ovládli svoje emoce do té míry, že se nepustili do bratrovražedného volebního dobrodružství. Pro návrh kladenského Viktora Součka, aby sjezd zvolil nové vedení strany, zvedlo ruku jen pět z 280 delegátů. „Lidé mě považují za blázna, když jsem ve straně, která má takového předsedu,“ postěžoval si Souček médiím.

To, že Jiří Čunek není zrovna ideálním předsedou, připouští nyní v KDU-ČSL i ti, kteří z rázovitého Valacha učinili na brněnském mimořádném sjezdu v prosinci 2006 předsedu strany. Zatím však není na obzoru žádný Čunkův „korunní princ“, který by jej mohl nahradit s výhledem, že to konečně bude Někdo, a nikoli jen další málo výrazná postava. Kdyby totiž takový „korunní princ“ existoval, krajské a okresní konference předcházející sjezdu by už bývaly zařídily, aby nezůstalo u povýtce jen programového sjezdu.

Hledá se „korunní princ“ V Pardubicích se totiž v neděli před obědem přece jen chvilku volilo. Tajným hlasováním seřadil sjezd zatím patnáct kandidátek a kandidátů KDU-ČSL pro volby do Evropského parlamentu. O pozici jedničky se očekával vyrovnaný souboj mezi dvěma současnými europoslanci KDU-ČSL Zuzanou Roithovou a Janem Březinou. Se 198 získanými hlasy zvítězila Roithová, jež druhého Březinu předstihla o výrazných 78 hlasů.

Nejmladší z místopředsedů KDU-ČSL, jednatřicetiletý David Macek, který svého času tlačil Čunka k sebereflexi a nedávno na sebe upozornil vášnivými protesty proti případné liberalizaci interrupcí, skončil s jednapadesáti hlasy až na šestém místě kandidátky. Téměř jistotu být znovu zvolena má Roithová, poněvadž jen optimisté v KDU-ČSL doufají, že ve stavu, v jakém se strana nalézá, dokáže příští jaro obhájit dva euromandáty, neřku-li téměř získat třetí jako v roce 2004.

Výsledky pardubických „europrimárek“ byly zároveň testem poměru sil uvnitř KDU-ČSL. To, že v ní existují dva hlavní proudy, potvrdila KDU-ČSL naposledy svou neschopností sjednotit se na prezidentském kandidátovi. Křesťansko-demokratický proud, jehož autoritou zůstává i bez stranické funkce Miroslav Kalousek, uvažuje o Janu Březinovi jako o možném příštím předsedovi KDU-ČSL. Křesťanskosociální proud, jenž má zázemí hlavně mezi moravskými katolíky, vyzdvihl ze Vsetína Čunka a jemuž záleží na udržení statu quo, podporoval v „europrimárkách“ spíše Zuzanu Roithovou. Ze skóre souboje Roithová–Březina je patrné, že Jiří Čunek má zatím ve straně poměrně silné zázemí pro to, aby v předsednické sesli ještě setrval.

Formálně to má víceméně jisté do jara 2009, nakdy se počítá s volebním sjezdem KDU-ČSL. Plzeňský sjezd v listopadu 2005 dal totiž za pravdu tehdejšímu Kalouskovu vedení, že stabilitě strany a jejich orgánů prospěje přechod z dvou- na čtyřletý volební takt. Fakticky ale o Čunkově stranickém osudu rozhodnou podzimní volby do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu. Podobně jako v eurovolbách se předpokládá, že KDU-ČSL bude mít velký problém uhájit dosavadní pozice v krajských zastupitelstvech i v „horní“ komoře. Od června 2006, kdy ve volbách do Poslanecké sněmovny skončila s historicky nejhorším výsledkem, ztrácí totiž KDU-ČSL příznivce a podle nejčerstvějších preferencí STEM se nebezpečně přibližuje k pětiprocentnímu prahu volitelnosti. Pokud klesající trend preferencí Čunkovo vedení neprodleně neobrátí vzhůru, KDU-ČSL bude na podzim ohrožena dalším volebním neúspěchem.

Byl-li by příliš zřetelný, hrozil by KDU-ČSL osud ODA, Jiří Čunek a jeho místopředsedové by to měli na volebním sjezdu příští rok na jaře spočítané. Dříve ne, poněvadž s kolektivním vedením, jež stranu „řídilo“ na podzim 2006, nemá KDU-ČSL dobré zkušenosti. Nikdo ji tehdy pevně nedržel v rukou, přičemž k lidovecké tradici právě předsedova autorita vždy patřila. Jiří Čunek zatím šrámkovskou či luxovskou autoritou není. V pardubických kuloárech zaznívaly stesky, že vinou předsedova matného týmu mají přípravy na podzimní volby zpoždění a chybí jim jiskra. Někteří lídři krajských kandidátek, a to včetně Čunkových stranických přátel, chtějí prý být na předvolebních billboardech raději sami než s „bratrem předsedou“.

***

Fakticky o Čunkově stranickém osudu rozhodnou podzimní volby. Předpokládá se, že KDU-ČSL bude mít problém uhájit dosavadní pozice v krajích i v „horní“ komoře.

e-mail: pnovacek@cro.cz

O autorovi| Petr Nováček, komentátor ČRo 1 – Radiožurnálu

Autor: