Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert

Generálku rozhodly svižné akce

Při vítězství fotbalové reprezentace nad Skotskem zářil nejvíce Libor Sionko, autor dvou českých gólů

EURO začíná už za 7 dní

PRAHA Tři parádní akce skončily ve skotské síti, náladu českému týmu nezkazil ani jeden inkasovaný gól. Před pondělním odjezdem na Euro si proto včera fotbalová reprezentace připsala vítězství 3:1. Souhra domácích i přes šestinásobné střídání vypadala na Letné mnohem kompaktněji než při úterním testu s Litvou. „Splnily se naše předpoklady. Bylo to pro nás užitečné a prospěšné utkání,“ konstatoval trenér Karel Brückner.

Kdo se mu včera nejvíc předvedl? Jednoznačně Libor Sionko. Autor dvou branek si v přípravě na šampionát nezahrál do včerejška kvůli pozdnímu návratu z klubového působiště ani minutu. Při poslední příležitosti se záložník FC Kodaň v úloze podhrotového hráče snažil ukázat, že se s ním musí pro blížící se turnaj také počítat.

Na stejném postu se přitom minule velmi dařilo Stanislavu Vlčkovi. „Můžeme je použít oba. Je tam možnost, že i současně,“ těšily trenéra příjemné starosti.

Sionkovi nejdřív pomohla souhra se Zdeňkem Pospěchem, s nímž v Dánsku odehrál společně jaro. Oblouček od spoluhráče z obrany si hrudí prostrčil přes skotské zadáky a křížnou střelou nedal brankáři šanci.

Další brankové vzrušení přišlo na řadu až v hektické závěrečné desetiminutovce. Upozornit na sebe dokázal hráč, který toho v reprezentaci zatím mnoho nenahrál. Obránce Michal Kadlec si zleva obešel protihráče a pravačkou přesně napřáhl.

V rychlém sledu alespoň jednou rozjásal zaplněný sektor fanoušků Skotska přízemní střelou za Čechova záda Clarkson. Náskok domácích však dokázal snížit jen dočasně. Poslední slovo si totiž vzal opět Sionko. Druhý gól si dokázal na začátku poslední minuty vypracovat slalomem v soupeřově šestnáctce.

Na trávníku Brückner postupně prostřídal sedmnáct hráčů. Do akce vůbec nezasáhl Baroš. „Nejde testovat všechny,“ odmítl kouč, že by nejlepšího střelce Eura už kvůli nepříliš přesvědčivým výkonům vyřadil ze svých plánů.

Sionkově aktivitě naopak úspěšně sekundoval Polák. Aplaus si před přestávkou vysloužila akce českého záložníka, při níž střídavě s Jankulovským ostřelovali Gordona.

Na prořídlých tribunách to ještě vážněji zašumělo už jen při pár momentech, kdy se ve vzduchu ocitl nad ostatními Jan Koller, k přesné hlavičce se vysoký kanonýr nedostal. Vedle české lavičky pozoroval celý zápas i Tomáš Rosický. A tým mu ukázal, že se kreativní schopnosti zraněného kapitána společnými silami pokusí nahradit.

Opravdová ostrá zkouška formy českých fotbalistů je ale potká až za týden v Basileji proti Švýcarsku.

***

Česko 3

Skotsko 1

Branky: 60. a 90. Sionko, 84. Kadlec -85. Clarkson. Rozhodčí: Braamhaar -Brink, Lobbert (všichni Niz.). Bez ŽK. Diváci: 11.314. Poločas: 0:0.

Česko: Čech - Pospěch (74. Sivok), Ujfaluši (46. Rozehnal), Kováč, Jankulovski (46. Kadlec) - Polák, Galásek - Sionko, Matějovský (46. Jarolím), Skácel (46. Plašil) - Koller (46. Svěrkoš).

Skotsko: Gordon - McNaughton (90. Berra), Caldwell, McManus (57. Dailly), Naysmith - Hartley - Robson (82. McCormack), Rae (72. Clarkson), D. Fletcher, Morrison (68. Maloney) - Miller.