Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Dvořák, Hřídel, Konrád, Souček, Štern. Rada ČT vybrala favority na šéfa televize

Generální ředitel ČT Petr Dvořák, který obhajuje svůj mandát foto: Michaela ŘíhováČTK

Rada České televize zvolila pětici kandidátů, kteří půjdou do finálové volby na generálního ředitele České televize. Ve výběru opět nechybí ani Petr Dvořák, dosavadní šéf z Kavčích hor. Radní mu v tajné volbě udělili celkem dvanáct hlasů z patnácti. V závěrečném kole jej vyzve například jeho podřízený a šéf brněnského studia Jan Souček.
  14:24aktualizováno  15:29

Ačkoliv v minulosti působil Petr Dvořák jako generální ředitel TV Nova, posledních dvanáct let vede veřejnoprávní Českou televizi. Přestože původně svoji třetí kandidaturu dlouho zvažoval, nakonec se do výběru zapojil, a dle hlasování v prvním kole má i nadále důvěru radních.

Dvořákovi dalo v prvním kole hlas dvanáct z celkového patnácti členů rady, čímž splnila hlava Kavčích hor podmínku minimálně osmi hlasů, a tak postoupila do užšího finále. Spolu s Dvořákem prošli i Martin Konrád - bývalý generální ředitel televize Prima, který předtím působil pět let jako její obchodní ředitel. Ten získal čtrnáct hlasů.

Posledním z trojice postupujících z prvního kola se stal Jan Souček, který je od roku 2014 ředitelem brněnského studia České televize. I on získal čtrnáct hlasů od radních.

Z druhého kola volby postoupili shodně s devíti hlasy krizový manažer Pavel Hřídel a expolitik, disident a televizní producent Jan Štern.

Rada České televize má celkem patnáct členů, nechybí mezi nimi bývalý hokejista a zlatý olympionik z Nagana Jiří Šlégr či bývalý zahraniční zpravodaj a šéf programového okruhu ČT24 Roman Bradáč. Členové rady měli v každém kole po pěti hlasech, kterým mohli podpořit své favority.

Do užšího výběru nepostoupili bývalý zahraniční zpravodaj ČT Jiří František Potužník, architekt Ondřej Vrbík a živnostník Ondřej Cón. Do letošního výběrového řízení přišlo původně 13 přihlášek, ale pět z nich nesplnilo náležitosti a rada je hned vyřadila.

Podle podmínek výběru má uchazeč mimo jiné mít vysokoškolské vzdělání, manažerské a osobnostní předpoklady, znát aktivně jeden světový jazyk a mít negativní lustrační osvědčení. Součástí přihlášky musela být i koncepce rozvoje a fungování České televize po dobu funkčního období uchazeče v rozsahu pěti až deseti stran.

Stávajícímu generálnímu řediteli České televize Dvořákovi skončí druhý šestiletý mandát na konci září.

12. dubna 2017

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!