Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Geniální mladé mozky … a jejich lov

Česko

Na jedné straně dvanáct set mladých vědců z celého světa, na druhé lovci talentů z amerických univerzit. Tahle událost se opakuje už 61 let.

Zhruba tisíc globálních problémů se nedávno řešilo v Silicon Valley na Intel ISEF 2010, největším světovém veletrhu vědy a techniky pro středoškoláky. Sjelo se sem 1611 účastníků z 52 zemí. Ani jeden z nich si v San Jose, třetím největším městě Kalifornie, nemohl dát pivo. Pít se ve Státech smí až od jedenadvaceti.

Airbag na motorku

Obrovská výstavní plocha v San Jose University byla složena z tisícovky stánků, z nichž každý představuje autorský vědecký projekt. Sedm set ze zúčastněných teenagerů, tedy téměř polovina, je už držitelem vědeckého patentu či čeká na jeho uznání. Patří k nim airbag na motorku, využití různých alternativních zdrojů energie nebo výzkumy nových léků, které mohou v horizontu pěti let nahradit chemoterapii.

Intel ISEF se koná od roku 1950, v jeho porotě zasedá 1200 vědeckých kapacit včetně nositelů Nobelovy ceny a tradičně se těší zájmu specializovaných headhunterů, hledačů talentů pro americké univerzity.

Šestnáctiletá Newyorčanka Angela Lee, jedna z účastnic veletrhu, to charakterizuje jedinou větou: „I vzdělání je byznys!“ Pak dodá: „Zdejší systém grantů, stipendií a vědeckých pobytů pomůže nastartovat mezinárodní vědeckou kariéru.“

Lidé, kteří se v soutěži umístí, jsou obvykle přijati ke studiu na některé z prestižních amerických vysokých škol bez toho, že by museli platit školné, které dosahuje až zhruba milionu korun ročně.

Mnozí ze zahraničních studentů pak v USA zůstávají: ve vysoce odborných oborech (vývojoví inženýři, vědci) tu pracuje až 30 procent cizinců. A i více než třetina inženýrů a specialistů, kteří pracují tady v Silicon Valley, se narodila v zahraničí.

Globální generace

Sešla se tu elita, která změní planetu. A nebude to dlouho trvat.

Lidé tu vypadají zvláštním způsobem – stejně. Globalizovaní -náctiletí 21. století jsou si prostě podobní, ať už jsou z Finska, nebo Ghany, a ani barva pleti už dávno není pomocným ukazatelem při odhadování národnosti.

Mezi účastníky je i sedm mladých Čechů.

Docent Petr Klán z Ústavu informatiky AV ČR, který se věnuje Středoškolské odborné činnosti (SOČ), i Stanislav Medřický z AMAVETu (Asociace pro mládež, vědu a techniku) tvrdí, že počet kvalitních českých projektů během posledních dvaceti let klesá.

Prý především proto, že do důchodu již odešla stará garda středoškolských kantorů, která dokázala studenty motivovat. „Lze těžko odhadovat, kam tento odliv trpělivých pedagogů povede,“ říká Medřický.

Cenu získává...

V obrovském, zaplněném sále univerzity v San Jose to vypadá jako při mistrovství světa ve fotbale. Vlajky kolem těla, pomalované tváře. Studenti z první řady si radostí strhávají turbany a házejí je k pódiu. Rozdávají se ceny v hodnotě osmdesáti milionů korun.

Celkovou vítězkou soutěže a nositelkou Ceny Gordona Moora, pojmenované po geniálním vědci a podnikateli, se stala drobná Američanka čínského původu Amy Chyao. Jméno téhle patnáctky si zapamatujte. Dívka ze střední školy v Texasu vyvinula fotosyntetizátor, jehož energie výrazně aktivuje protirakovinnou léčbu.

Autor:

Pronájem bytu 2+1 49 m2, Ústí nad Labem
Pronájem bytu 2+1 49 m2, Ústí nad Labem

Elišky Krásnohorské, Ústí nad Labem - Ústí nad Labem-centrum
14 000 Kč/měsíc