Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Policisté zasahují v IKEM, mají podezření na korupci i nátlak na lékaře včetně Pirka

Česko

  9:31aktualizováno  13:22
Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) zasahuje společně s policisty z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), uvedl server Seznam Zprávy. Podle České televize GIBS při zásahu v pražském IKEM vyšetřuje podezření z nátlaku a vydírání, NCOZ se zabývá možnou manipulaci se zakázkami a korupci.

„Můžu potvrdit, že v tomto zdravotnickém zařízení provádíme úkony trestního řízení,“ potvrdila reakci iDNES.cz zásah mluvčí generální inspekce Ivana Nguyenová.

Kromě generálních inspektorů přišli do IKEM pro důkazy také vyšetřovatelé z Národní centrály proti organizovanému zločinu. „Mohu pouze sdělit, ze náš útvar dnešního dne provádí úkony trestního řízení. Více informací poskytovat nebudeme,“ reagoval mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Akci policistů v IKEM potvrdila i mluvčí nemocnice Markéta Šenkýřová. „Mohu potvrdit přítomnost bezpečnostních složek v IKEM,“ řekla.

Policisté následně uvedli na svém Twitteru, že nikoho na místě nezadrželi ani neobvinili. „NCOZ dnešního dne provádí úkony tr. řízení v souvislosti s Institutem klinické a experimentální medicíny (IKEM). Nedošlo k zadržení žádné osoby, ani žádná osoba nebyla obviněna. Úkony tr. řízení slouží k opatření důkazních materiálů. Věc dozoruje VSZ v Praze,“ napsali.

Tlačili na Pirka i dalšího lékaře

Podle informací serveru jde v případu o nátlak, kterému mimo jiné čelil kardiochirurg Jan Pirk. Ten vystupoval proti tomu, aby Stiborkovi prodloužili mandát ředitele.

Pirk pro redakci iDNES.cz uvedl, že k situaci nemůže nic říkat. Pro server SeznamZprávy přirovnal fungování nemocničního managementu k mafii.

„Zažil jsem situaci, která by spíš odpovídala chování mafie či organizovaného zločinu než managementu zdravotnického zařízení,“ řekl Pirk.

Lékař v rozhovoru pro Seznam Zprávy řekl, že Stiborek jako ředitel IKEM mu předložil falešné kompromitující dokumenty, podle nichž se Pirk nezákonně obohatil. „Týkaly se nějakých mých osobních financí. Ale měly i souvislost s mojí prací lékaře v IKEM,“ uvedl Pirk. Informoval o tom policii, protože ho to podle jeho slov hodně psychicky zasáhlo.

Podle serveru se vyšetřovatelé zabývají minimálně ještě případem jednoho dalšího lékaře. Součástí výhrůžek měla být i takzvaná kriminalizace, kdy podezřelí mluvili o spřátelených policistech. Proto se případu na začátku ujala GIBS.

Stiborek rezignoval tento měsíc poté, co server informoval o jeho podnikání v minulosti. Bývalý šéf IKEM půjčoval peníze na vysoký úrok a s vysokým penále, vydělal si tím desítky milionů korun. Někteří lidé, kteří nezvládli splácet, přišli v exekucích o majetek.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) zatím o věci nemá informace. „Očekávám plnou součinnost vedení nemocnice a poskytnutí všech informací, které budou vyžádány. Dalšími informacemi nyní nedisponuji,“ uvedl ministr na síti X, dříve twitteru. Dodal, že zásah nebude mít vliv na kvalitu poskytované péče.

Zástupci IKEM na síti X, dříve Twitteru, uvedli, že plně spolupracují s bezpečnostními složkami. „Současná situace nemá žádný vliv na poskytování zdravotních služeb v IKEM, neomezuje ani provoz na jednotlivých pracovištích,“ napsali.

„Není to velmi pravděpodobné, protože ty morálně odsouzeníhodné kauzy se netýkají práce pana ředitele pro IKEM,“ uvedl. Připomenul, že nemocnice je obrovskou organizací, co se týká staveb a investic.

Půjčování peněz za úrok 48 % ročně

Stiborek působil od roku 2011 jako ekonomický a provozní ředitel institutu, v čele IKEM byl od roku 2018. Společnost Glenias House, jejímž je Stiborek jediným jednatelem a majitelem, půjčovala peníze prostřednictvím firmy Califica, do které podle Seznam Zpráv postupně poslala minimálně 54 milionů korun.

Califica ovládaná Jaroslavem Holanem, odsouzeným v jiné kauze za zpronevěru, následně půjčovala peníze jednotlivým zájemcům za úrok 48 procent ročně a s vysokými smluvními pokutami i 140 000 korun za den. Stiborek tvrdí, že neznal koncové uživatele půjček. Od Holana měl informace, že se jedná o půjčky podnikatelským subjektům.

Peníze, které Stiborek do firmy vložil, pocházely podle něj z rodinných peněz, které získal prodejem domu a bytu, část si vydělal na vysokých manažerských pozicích a část si půjčil. Uvedl, že s podnikáním skončil v únoru 2020.

Seznam zprávy napsaly, že policisté provedli domovní prohlídku i u Pavla Raaba, vymahače v minulosti odsouzeného za násilí, který měl ke Stiborkovi blízko. Právě Raab mu podle bývalého šéfa IKEM půjčil část z desítek milionů korun, které Stiborek následně použil jako kapitál pro svůj úvěrový byznys.

IKEM je příspěvkovou organizací přímo řízenou ministerstvem zdravotnictví. Vznikl k 1. lednu 1971 sloučením šesti do té doby samostatných výzkumných ústavů v areálu Thomayerovy nemocnice v Praze - Krči. Dnes je největší specializované klinické a vědeckovýzkumné pracoviště v Česku. Zaměřuje se na léčbu kardiovaskulárních chorob, transplantaci orgánů, diabetologii a poruchy metabolismu. Patří rovněž mezi přední pracoviště s tímto zaměřením v Evropě a v některých aspektech i ve světě.

Autoři: ,