Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Globální bankovní daň neprošla

Česko

PUSAN Finanční šéfové skupiny nejvýznamnějších světových ekonomik G20 se shodli na nutnosti ozdravit veřejné finance zadlužených zemí a podpořili záchranné plány Evropy pro státy ohrožené vysokými dluhy.

Zároveň doporučili, aby země, které jsou na tom lépe, podpořily křehké ekonomické oživení z domácích zdrojů. Ministři financí a guvernéři centrálních bank se na závěr dvoudenní schůzky v jihokorejském Pusanu shodli i na potřebě reforem finančního sektoru, návrh globální bankovní daně však kvůli odporu řady zúčastněných zemí neprošel.

Komuniké ze schůzky je kompromisem, který odráží různou situaci jednotlivých členů G20, tedy předních vyspělých a rozvojových zemí.

Především jde o různé názory na otázku, na kdy načasovat „exit“, tedy opuštění politiky zvýšených vládních výdajů na podporu růstu a nastartování rozpočtových škrtů. Skupina konstatovala, že světová ekonomika oživuje z hluboké recese rychleji, než se čekalo. Nedávný vývoj na finančních trzích, tedy otřesy kvůli dluhové krizi eurozóny, však připomíná, že přetrvávají vážné problémy.

„Ať Německo zaplatí“ Vyjádření G20 naráží na nynější klíčovou otázku – jak a kdy začít snižovat rozsáhlé deficity, aniž to oslabí počínající ekonomický růst. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble na závěrečné tiskové konferenci přiznal, že jednotliví členové G20 mají na otázku priority snižování rozpočtových deficitů rozdílné názory. Spojené státy a další podle něj požadují, aby Německo více podpořilo oživení světové ekonomiky z recese tím, že posílí domácí poptávku.

Totéž by podle amerického ministra financí Timothyho Geithnera mělo platit pro Čínu, která rovněž vede vysoké přebytky zahraničního obchodu.

Autor: