Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

GM neprodá Opel, a Němci zuří

Česko

FRANKFURT/PRAHA Němci se nehodlají smířit s tím, že má automobilka Opel zůstat v rukou amerického koncernu General Motors. Desítky tisíc zaměstnanců automobilky proti tomu včera vyšly protestovat v řadě německých měst.

„My jsme Opel,“ skandovali zaměstnanci společnosti. Ti se nyní obávají, že pokud Opel zůstane v rukou GM, dojde k tvrdým změnám, zmizí tisíce pracovních míst a dojde k uzavření několika podniků koncernu.

Koncern GM tento týden překvapivě rozhodl, že automobilku Opel neprodá kanadsko-ruskému konsorciu Magna/Sberbank. Přitom již téměř nikdo nepochyboval, že během měsíce dojde ke konečnému podpisu prodeje, který samo vedení GM v září schválilo.

Obrat v otázce budoucnosti Opelu, která se stala jedním z předních témat předvolebního boje v Německu, nyní rozčílil řadu vrcholných německých politiků. Spolková kancléřka Angela Merkelová včera oznámila, že hodlá zvýšit tlak na americký automobilový koncern. Ten má podle požadavku vlády co nejrychleji představit nový plán řešení problematické situace Opelu. Zároveň musí GM nejpozději do konce měsíce splatit spolkové vládě překlenovací úvěr v hodnotě 1,5 miliardy eur, který vláda poskytla poté, co se otevřela cesta k prodeji Opelu.

Za podporou prodeje Opelu kanadskoruskému konsorciu stojí přesvědčení německých politiků, že by tato varianta zachránila pracovní místa v zemi.

Britové rozhodnutí GM vítají S tím souvisí i reakce zaměstnanců Opelu a značky Vauxhall ve Velké Británii. Na rozdíl od Němců překvapivé rozhodnutí General Motors uvítali. Obávali se totiž, že německé závody by díky státní podpoře byly zachovány na úkor pracovních míst v ostatních evropských závodech.

Šéf evropské části GM Carl-Peter Forster překvapivé rozhodnutí neprodat Opel kritizoval. „Takový obrat se dá jen stěží pochopit,“ řekl Forster. A dodal, že si přál, aby jednání o osudu Opelu nakonec došla k jinému závěru. Forster také zdůraznil, že neví, proč vedení GM v poslední chvíli změnilo své rozhodnutí. „Myslím, že to ale nevědí ani ti důležití pánové, kteří to sami rozhodli,“ dodal Forster kriticky.

Samo konsorcium Magna/Sberbank, které nyní zůstalo po měsících tvrdých vyjednávání s prázdnýma rukama, přijalo rozhodnutí GM klidně. Rozruch ale zavládl v Rusku, které očekávalo, že by získalo přístup k moderním technologiím Opelu a pomohlo by tak domácímu automobilovému průmyslu.

Jak nakonec proběhne restrukturalizace Opelu, která je v případě ztrátové společnosti nezbytná, zatím GM neuvedl. Včera jen společnost oznámila, že zruší minimálně deset tisíc pracovních míst.

Zaměstnanci německých továren Opelu souhlasili se snižováním nákladů i vlastních platů, pokud by GMprodej podniku firmám Magna a Sberbank dokončil. Tato dohoda však s rozhodnutím GM ponechat si Opel padla. „Zase začínáme od nuly,“ uvedl šéf závodní rady Opelu Klaus Franz.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!