Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Go home, křičeli čeští euroskeptici na prezidenta EU a zapálili vlajku

Česko

  16:30aktualizováno  17:32
PRAHA - Zhruba 50 demonstrantů, které vedla Jana Bobošíková a předseda Strany Svobodných občanů Petr Mach, přivítalo před Pražským hradem europrezidenta Hermana Van Rompuye cedulemi s nápisy 'Herman go home' a 'Stop diktátu Bruselu'. Zapálili dokonce vlajku EU.

Protest proti prezidentu Evropské unie Hermanu Van Rompuyovi. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

V jedenáct hodin dopoledne se v mrazivém počasí sešlo na Hradčanském náměstí asi dvacet příznivců Suverenity a čekali na svou předsedkyni Janu Bobošíkovou. Ta se s půlhodinovým zpožděním zjevila ověnčená žlutými balonky a vycpanou papírovou taškou s nápisem Evropské dluhy.

ČTĚTE TAKÉ:

Demonstranti se vybavili žlutými vlaječkami a transparenty s hesly proti dluhům Evropské unie. "Běž domů Hermane, čeká tě Katuška (Ashton)" nebo "Nechceme bruselské daně". Ve vzduchu také poletovaly karikatury Hermana Van Rompuye.

Stálý předseda Evropské rady Herman Van Rompuy se na Pražském hradě setkal se setkal s prezidentem Václavem Klausem

Straně se nepodařilo mítink zahájit nijak velkolepě. Ve chvíli, kdy měl začít proslov, rozezněl se orchestr Hradní stráže, a tak se stalo ještě dvakrát. "Chci požádat představitele naší země, aby neustupovali tlaku Bruselu a poslali Hermana Van Rompuye do jeho rodné Belgie, aby dělal pořádek tam," řekla Jana Bobošíková. bývalá poslankyně Evropského parlamentu.

'Charisma jako mokrý hadr'
"Nechceme se kvůli nezodpovědnosti bruselských úředníků potápět do chudoby," překřikovala Bobošíková turisty na Hradčanském náměstí a vypustila do vzduchu hrozen žlutých balonků i s pomyslnými evropskými dluhy.

Protestující se pak vydali za kolegy-euroskeptiky ze Strany svobodných občanů. Ti na ně čekali na druhé straně Hradu. Při průchodu nádvořím je ale zastavila policie, museli schovat transparenty. Na prezidenta Evropské unie tak čekalo u příjezdové cesty Pražského hradu dohromady asi padesát protestujících.

Protest proti prezidentu Evropské unie Hermanu Van Rompuyovi.

Mezitím Petr Mach ze Strany svobodných občanů do mikrofonu připomínal výrok jednoho britského poslance, že Herman Van Rompuy má charisma mokrého hadru. I proto se mezi demonstranty objevil hadr na koštěti; ne však mokrý, ale zmrzlý.

ČTĚTE TAKÉ:

Stranou kritiky nezůstal kromě Evropské unie a jejího prezidenta ani premiér Petr Nečas. Podle Petra Macha je příliš měkký. "Chceme slyšet jasné ne," rozváděl Mach, co by měl Nečas EU vzkázat.

Svobodní také nezapomněli připomenout svoji výzvu Sundejte vlajky EU. "Pan prezident Klaus by nikdy takovou vlajku nevyvěsil," dodal Mach a vedle něho vzplála vlajka Evropské unie.

Protest proti prezidentu Evropské unie Hermanu Van Rompuyovi.

Účastníci protestní akce čekali na Hermana Van Rompuye v mrazu přes hodinu, a tak jim Petr Mach na zahřátí nabídl tričko své strany. Ve chvíli, kdy na Hrad přijížděla kolona aut s prezidentem Evropské unie, ozvalo se párkrát 'Herman go home' a také 'Papaláši jedou'. Když Van Rompuy zmizel v útrobách Hradu, demonstranti naskákali do tramvají.

Protestu se zúčastnil i Ladislav Bátora, který kandidoval do Senátu za stranu Suverenita,a teď se o něm mluví jako o možném budoucím náměstkovi ministra školství Josefa Dobeše. Bátorova minulost je přitom spojená s extremistickou Národní stranou.

ČTĚTE TAKÉ:

Prezident EU odsoudil násilí v Libyi
Prezident Evropské unie přijel do České republiky na jednání s premiérem Petrem Nečasem a prezidentem Václavem Klausem o takzvaném paktu konkurenceschopnosti, který požaduje těsnější hospodářské propojení Evropy. Finální podobu paktu by měly členské státy přijnout na březnovém summitu.

Protest proti prezidentu Evropské unie Hermanu Van Rompuyovi.

Během setkání s českými politickými špičkami se dostalo i na současné světové téma číslo jedna: Libyi. "Libye potřebuje změnu a politické i sociální reformy," prohlásil Van Rompuy po jednání s českým premiérem Petrem Nečasem. Oba dva odsoudili násilí, které používá režim Muammara Kaddáfího vůči demonstrantům, kteří žádají odchod tohoto libyjského vůdce.

"Jednali jsme samozřejmě i o problematice takzvaného paktu konkurenceschopnosti," uvedl po setkání s prezidentem EU Petr Nečas s tím, že celá řada myšlenek z tohoto německo-francouzského balíku hodlá jeho vláda zavádět bez ohledu na vývoj diskuse v EU samotné. Zdůraznil také, že Česko má silný zájem na stabilní eurozóně a aby bylo euro silnou měnou.