Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Google je zlý. A dihydrogen monoxid taky

Česko

HI-TECH DIÁŘ Google se často stává terčem kritiky. Některým se nelíbí jeho až přílišné zásahy a sledování soukromí, jiným je trnem v oku pro svou vstřícnost k autoritářským režimům. Že si ho však vezmou na mušku i ekologové, to čekal málokdo.

Oxid uhličitý, to je téma, které dokáže rozvířit mezinárodní politické vody stejně snadno jako například jaderná energie. Kdokoli nebo cokoli může být snadno obviněn, že ho produkuje přespříliš. A jak známo, oxid uhličitý může za globální oteplování, jeden z největších nešvarů naší doby. Ne všichni tomu věří, ale většina se na tom shoduje.

Automobilky už zjevně nejsou dobré téma, zvlášť poté, co se zasaženy krizí taktak drží nad vodou, takže radikální ekologové potřebují jiné cíle. Co třeba Google? Už dříve se mluvilo o tom, kolik energie se zbytečně spálí v CRT monitorech po celém světě jenom proto, že se portál rozhodl pro bílou, a ne černou barvu. Nyní se jde ještě mnohem dál.

Americký fyzik Alex WissnerGross spočítal, že jedno hledání na Googlu vyprodukuje asi sedm gramů oxidu, což je stejná zátěž, jakou představuje uvaření jednoho šálku kávy. Prý za to může moc velká energetická spotřeba datacenter Googlu. Ten se proti takovým výzkumům ohradil a přišel s vlastními, podle kterých spotřebuje jedno vyhledávání tolik energie jako lidské tělo za deset sekund v klidu a vyprodukuje tolik CO2 jako automobil na jeden průměrný metr jízdy.

Dobře to ukazuje, jak snadno se dá pomocí různých výzkumů s vědeckou záštitou manipulovat veřejným míněním. Docela to připomíná iniciativu jednoho amerického sdružení, které požadovalo zákaz dihydrogen monoxidu se zdůvodněním, že způsobuje korozi kovů a zvyšuje riziko dopravních nehod. Spousta politiků slíbila zákaz podpořit, aniž by jim došlo, že jde o obyčejnou vodu, jen trochu netradičně pojmenovanou.

Zkuste si představit situaci, že by Google a vlastně ani žádný internet neexistoval. Pro informace byste museli autem či autobusem do nejbližší knihovny, tam byste si je kopírovali na listy papíru, které dovezlo jiné auto, a případně si ještě jinými auty nechali doručit knížky z centrálního skladu. Opravdu si myslíte, že by to bylo méně energeticky náročné než datacentra Googlu?

O autorovi| Ondřej Pohl, vedoucí Světa techniky Lidovky.cz

Autor: