Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Google se postavil proti nelegálnímu stahování

Česko

SAN FRANCISCO / PRAHA Pro řadu uživatelů serveru Google to bude zklamání – internetový gigant se rozhodl ustoupit hudební a filmové lobby a přišel s několika změnami, které se týkají internetového pirátství.

To zahrnuje například odstranění slov spojených s webovým pirátstvím z automatického dokončování výrazů. Na černou listinu by se tak měla zařadit slova jako warez, torrent či podobné výrazy. Ty označují programy či způsoby sdílení dat, díky nimž se lidé mohou dostat bez placení k atraktivnímu obsahu, třeba hrám či hudbě.

Google sice již dříve učinil podobný krok, ten se však týkal především ochrany dětí před pornografií. Tentokrát se ale jedná o něco jiného: právní zástupce společnosti Kent Walker na firemním blogu napsal, že Google ustanovuje několik změn, které by měly pomoci bránit porušování autorských práv. Hudební průmysl však stále tvrdí, že tato opatření nejsou dostatečná. „Je povzbuzující, že Google začal odpovídat na naše volání, aby jednal zodpovědněji s ohledem na nezákonný obsah,“ řekl mluvčí organizace BPI, která zastupuje britský hudební průmysl pro zpravodajský server BBC. Podle BPI přijdou britští hudebníci kvůli internetovému pirátství o miliony liber ročně.

„Ačkoliv jsou nová opatření vítána, stále je ignorováno jádro celého problému. A to, že vyhledávání Googlu stejně nasměruje uživatele, kteří shánějí hudbu či jinou elektronickou zábavu na stránky, které nabízejí tento obsah nelegálně.“ dodává mluvčí BPI.

Kromě již zmíněné změny má Google připravený balíček dalších tří opatření, jak omezit pirátství na internetu. Například na závadných stránkách nebude Google zobrazovat své reklamy.

Pokračování na straně 16

Google se postavil proti nelegálnímu stahování

Dokončení ze strany 13

Google nepovolí využívat svého Google AdSense. Ten je bezplatným programem, který umožňuje internetovým vydavatelům vydělávat zobrazováním relevantních reklam na svých webech.

Provozovatelé takovýchto stránek by tak měli přijít o příjmy z těchto reklam. Další změnou by mělo být upřednostněné zobrazení krátké oficiální ukázky z legálního obsahu, především však u hudby. A poslední změnou by mělo být, že Google začne garantovat, že by měla být uzavřena a stažena do 24 hodin jakákoliv služba, která nějakým způsobem porušuje autorská práva a využívá přitom služeb Googlu. Tvrdá rána pro piráty Kroky Googlu jsou dalším mezníkem toho, co se ve světě internetu děje. Zátah na počítačové piráty, a to jak v EU tak v USA, přitvrzuje.

Minulý týden prohráli u Švédského odvolacího soudu svůj spor zakladatelé snad nejznámější stránky umožňující stahovat nelegální obsah, The Pirate Bay. V USA směřuje příští rok na stůl kongresmanů cenzurní zákon COICA, který by dal americkému generálnímu prokurátorovi možnost zabavit a vypnout jakoukoliv webovou stránku nabízející nelegální obsah. K tomu již v USA začalo zabavování domén, které slouží k nelegálnímu obsahu. Jen do předminulého týdne jich tam bylo zabaveno na 77. A Evropským parlamentem proplouvá kontroverzní zákon ACTA, který by dal evropským úředníkům silnou zbraň i proti obyčejným uživatelům internetu. Těm by tak mohla být například při přechodu státních hranic prohledána jejich osobní elektronická zařízení (mp3, notebook atd.), jestli náhodou neobsahuje nějaký ten nelegální obsah.

Google má i kromě boje s piráty v poslední době i další problémy. Evropská komise začala prošetřovat podezření, zda firma nezneužívá svou dominantní pozici v internetovém vyhledávání. Vyšetřování by podle agentury AP mohlo vyústit ve vysokou pokutu, podobně jako v nedávných případech firem Microsoft a Intel.

Komise upozornila, že jejímu kroku předcházelo několik stížností jiných provozovatelů vyhledávání na síti.

Podle stížností je Google znevýhodňuje, a to jak u placených, tak u neplacených výsledků vyhledávání.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!