Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

... Gore mobilizoval

Česko

„Musíme mobilizovat naši civilizaci stejně jako v časech války,“ včera v Oslu varoval čerstvý držitel Nobelovy ceny míru Al Gore, který bojuje proti klimatickým změnám.

OSLO/PRAHA Je na čase přestat válčit se Zemí a uzavřít s ní mír. Toto poselství vyslal včera do světa bývalý viceprezident Spojených států a proslulý bojovník za zlepšení klimatu Al Gore. Učinil tak v norské metropoli Oslu, kde mu byla včera předána Nobelova cena míru.

„Aniž bychom si to uvědomili, začali jsme vést válku se samotnou Zemí,“ řekl Gore ve svém projevu v prostorách radnice v Oslu. „Je čas, abychom s planetou uzavřeli mír,“ dodal.

Spolu s Gorem byl včera oceněn také Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC), který je vědeckým orgánem OSN. V jeho čele stojí Ind Rádžendra Pačaurí.

Podle Gorea Země trpí horečkou. Každý den je totiž do ovzduší vypuštěno na 70 milionů tun škodlivých plynů, především oxidu uhličitého. Zatímco před pár desetiletími vědci varovali před „atomovou zimou“, dnes naší planetě hrozí „uhlíkové léto“.

Generace našich předků byly podle Gorea ochotny jít do války, aby zachránily naši civilizaci před fašismem. Tehdy bylo „za pět minut dvanáct“.

„Také nyní je za pět minut dvanáct,“ varoval čerstvý nositel Nobelovy ceny. „Musíme rychle mobilizovat naši civilizaci, a to se stejnou bezodkladností, jakou jsme předtím zažili v časech války,“ prohlásil muž, kterému v roce 2000 těsně uniklo křeslo amerického prezidenta.

„Musíme dát uhlíku cenu“

Jedním z nejdůležitějších mechanismů, jak je možné docílit snížení vypouštění škodlivých skleníkových plynů, je podle Gorea trh s emisemi. Někdejší americký politik v této souvislosti upozornil na fakt, že trhy přerozdělují za hodinu více peněz, než jich přerozdělí vlády celého světa za jeden rok. „Musíme najít způsob, jak využít energii a vitalitu trhu ke snížení emisí CO2,“ prohlásil rozhodně Gore a dodal: „Je třeba dát uhlíku nějakou cenu.“

To se čerstvý nositel Nobelovy ceny míru pokusí prosadit na právě probíhající konferenci o klimatu na Bali. Její účastníci jednají především o smlouvě, která by nahradila takzvaný kjótský protokol z roku 1997 o klimatických změnách. Gore je bude přesvědčovat o tom, že je nutné přijmout nový dokument už do roku 2010 - tedy o dva roky dříve, než bylo původně plánováno.

Záchrana životního prostředí naší planety se podle Gorea musí stát jedním z hlavních úsilí světového společenství.

Al Gore také při včerejším přebírání Nobelovy ceny míru vyjádřil dojetí nad skutečností, že je už druhým rodákem z malého města Carthage v americkém státě Tennessee, který dostal toto významné ocenění. Před ním to byl v roce 1945 někdejší americký ministr zahraničí Cordell Hull. Ten byl vyznamenán za své přispění ke vzniku OSN.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...