Po dvacet let přitom nikdo netušil, že radnice současně s navrácením historického jména nezrušila také čestné občanství prvního komunistického prezidenta.
Pro zrušení bylo včera 34 z 38 přítomných zastupitelů. Ze čtyř komunistických zastupitelů byli dva proti návrhu a dva vůbec nehlasovali. Klement Gottwald získal titul čestného občana města v roce 1946, když mu jej udělili členové plenární schůze místního národního výboru. „Dřív jsme si toho nikdo nevšimli. Žili jsme v tom, že je vše vypořádáno, co se týká tohoto jména,“ uvedla včera primátorka Irena Ondrová.
Komunistický zastupitel František Rábek včera na fóru řekl, že není třeba měnit historii. Nakonec o návrhu společně se stranickým kolegou Oldřichem Květákem nehlasoval. „Doba to byla velmi nepříjemná, ale hovoří se jenom o těch jeho špatných věcech. O těch, které se staly pro rozvoj republiky, se nehovoří a nehovořilo,“ dodal Rábek. Čestné občanství bylo Gottwaldovi, tehdejšímu předsedovi vlády, uděleno u příležitosti jeho 50. narozenin. V dobovém kontextu mělo vyjádřit úctu k druhému nejvyššímu představiteli garnitury.
K 1. lednu 1949 se Zlín změnil na Gottwaldov. Tento název měl původně nést Vyškov, protože Gottwald se narodil v Dědicích, které jsou nyní součástí Vyškova. První komunistický prezident však údajně na toto město zanevřel - nerad vzpomínal na zdejší dětství nemanželského dítěte. Politici tvrdí, že změna souvisela i se snahou setřít ze Zlína jméno rodu Baťů jako symbol kapitalismu a podnikání. K původnímu jménu se Zlín vrátil 1. ledna 1990.
Podle Ondrové dalším krokem radnice bude vypořádání se s bronzovou sochou Klementa Gottwalda, která v minulosti stála uprostřed města. Od převratu leží v depozitáři archivu ve Zlíně-Klečůvce. „Bavila jsem se s členem KSČM panem Rábkem. Ten navrhoval, že by bylo dobré ji prodat v aukci. My se tomu samozřejmě nebráníme. Mohl by si ji koupit třeba okresní výbor KSČM. Neradi bychom se dostali do situace, že budeme za to uskladnění ještě platit,“ doplnila primátorka.
***
Gottwald a Zlín
Jako Stalingrad
Přejmenování města Zlína po Klementu Gottwaldovi následovalo jiná města, která dostávala jména komunistů -například Stalingrad (dnes Volgograd), Leningrad (Sankt-Petěrburg) či třeba Karl-Marx-Stadt (Chemnitz).
Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání
Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy