Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Gou má strach z dalších sebevražd

Česko

Majitel Foxconnu a ctitel Čingischána otevřel přísně střežené továrny novinářům

PROFIL TÝDNE

Tchajwanský podnikatel Terry Gou nemá, jak sám přiznává, v posledních dnech příliš klidný spánek. Důvodem jsou množící se sebevraždy dělníků v továrně Foxconnu v jihočínském Šen-čenu, která patří jeho společnosti Hon Hai .

Během prohlídky továrny Gou novinářům přiznal, že se nemůže vyspat, protože se obává dalších nočních telefonátů se špatnými zprávami. Podnikatel, který se jinak snaží všemožně vyhýbat publicitě, totiž otevřel brány továrny, kam dosud směli pouze zaměstnanci, novinářům.

Továrna Foxconnu v průmyslovém parku v Šen-Čenu, kde se vyrábí mimo jiné telefony iPhone pro americkou společnost Apple, přitom ani vzdáleně nevypadá jako depresivní tovární čtvrť. Spíše připomíná malé město s ulicemi lemovanými palmami, restauracemi, bankami a knihkupectvími, ve kterém žije a pracuje 300 tisíc lidí (podle některých zdrojů až 420 tisíc).

Gou, který se ujal role průvodce, neukázal pouze samotnou továrnu, ale i další vybavení jako bazén, který mají zaměstnanci firmy k dispozici. Pro západní novináře přitom byla exkurze jedinečnou příležitostí, jak se s tímto tajuplným podnikatelem setkat. Poslední velký rozhovor, který Gou některému západnímu médiu poskytl, se datuje do roku 2007.

Tehdy se ho povedlo vyzpovídat americkému deníku The Wall Street Journal. „Nenávidím, že jsem se stal slavným. Stali jsme se ale tak velkými, že se už nemůžeme skrývat,“ prohlásil tehdy Gou.

Během tříhodinového rozhovoru se Gou také vyznal ze svého obdivu ke sjednotiteli mongolských kmenů a jednomu z nejslavnějších vojevůdců na světě Čingischánovi. Tohoto válečníka ze 13. století označil za svého osobního hrdinu. Jeho osobní filozofii přijal za svou a stejně jako on se chce poprat se světem.

Jeho kritici mu však vyčítají, že se podobně jako Čingischán chová i ke svým zaměstnancům, což je podle nich důvod, proč hromadně páchají sebevraždy. Jak píše server Breaking Updates, Terry Gou pravděpodobně není otrokář, ale jeho podnikatelská filozofie je založena na velmi jasném principu: zaměstnavatel je oprávněn vykonávat absolutní kontrolu nad životy svých pracovníků.

Sám Gou přitom začínal ve skromných poměrech. Narodil se 8. října 1950 na Tchaj-wanu, kam jeho rodiče o rok dříve uprchli z pevninské Číny před komunisty. V roce 1974 založil s kapitálem 7500 dolarů společnost Hon Hai, ve které s deseti zaměstnanci vyráběl plastové díly pro televizory.

V roce 1980 ukázal Gou velkou míru předvídavosti, když začal na rozdíl od ostatních tchajwanských výrobců klást důraz na duševní vlastnictví, čímž si získal důvěru západních firem.

Zároveň se přeorientoval na rychle se rozvíjející trh a začal s výrobou součástek do počítačů. „Vždy byl před ostatními,“ říká o Gouovi Colley Hwang, šéf tchajwanských novin DigiTimes a autor několika knih o tchajwanském IT průmyslu. „Nejenže o tom mluvil, ale také to udělal,“ dodává Hwang. Dnes je Hon Hai, která používá obchodní značku Foxconn Electronics a zaměstnává půl milionu lidí, největším smluvním výrobcem komponentů na světě.

Elektronické součástky od něj odebírají například výrobci počítačů Dell a HP, ale vyrábí i mobilní telefony pro společnosti Apple, Motorola nebo Nokia. Navíc se stále více zaměřuje na telefony pod vlastní značkou a je i významným výrobcem LCD monitorů.

V letošním žebříčku miliardářů magazínu Forbes se Gou s majetkem 5,5 miliardy dolarů umístil na 136. místě.

Aby zachoval konkurenceschopnost své firmy, neváhal a přesunul výrobu do pevninské Číny. První továrnu v Číně otevřel Gou v roce 1988 v Šen-čenu, ta je dnes největší továrnou celé firmy.

Přestože pro Goua zůstává i nadále Čína hlavní výrobní základnou, jeho firma vlastní továrny po celém světě, například v Mexiku, Brazílii, Indii, Maďarsku, ale také v České republice, v Pardubicích a v Kutné Hoře.

Dvě továrny však nejsou jediné, co Gou v České republice vlastní. V roce 2002 koupil zchátralý zámek Roztěž nedaleko Kutné Hory, který posléze zrekonstruoval a provozuje zde golfové hřiště.

V soukromém životě je Gou podruhé ženatý. V roce 2008 se oženil s o několik desítek let mladší učitelkou tance Delií Tseng. Jeho první žena, se kterou má tři děti, zemřela v roce 2005 na rakovinu prsu. O dva roky později podlehl v Pekingu leukemii jeho bratr. V reakci na tyto ztráty daroval Gou Národní tchajwanské univerzitě 454 milionů dolarů na financování projektů v oblasti biomedicínského inženýrství a na zřízení specializované nemocnice pro výzkum nádorových onemocnění.

***

Nenávidím, že jsem se stal slavným. Stali jsme se ale tak velkými, že už se nemůžeme dál skrývat.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!