Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Graffiti fantom o sobě asi natočil film

Česko

Britský výtvarník Banksy okouzluje svět provokativními kresbami, jeho identita je však stále neznámá

LOS ANGELES / PRAHA Film o graffiti umělci Banksym míří do oscarového klání. Tento respektovaný autor streetartového umění roky pečlivě tají svoji identitu. Podle BBC je ale úplně možné, že si pro Oscara přijde.

Výtvarník Banksy se proslavil nejen svými provokativními graffiti, která kritizují nešvary společnosti, ale také svojí propracovanou strategií, jak o sobě neprozradit vůbec nic. Banksy ve svých uměleckých kouscích útočí hlavně na pokrytectví, netoleranci k homosexuálům či vleklé spory v Palestině. Svojí tvorbou se snaží ukázat, že graffiti jsou regulérní žánr, který by měly respektovat i zavedené kulturní instituce, jako jsou galerie či muzea.

Mít Banksyho kresbu na zdi je docela výhodné. Nedávno se například zaradoval majitel jednoho obyčejného domku v Liverpoolu. Na jeho zeď totiž mistr Banksy namířil svůj sprej. Původní cena domu byla půl milionu liber. Díky Banksyho výtvoru – šestimetrovému obrázku krysy – hodnota stoupla na milion liber (asi 30 milionů korun). A zájemci se prý už hlásí. Banksyho díla jsou zkrátka stejně hodnotná jako obrazy slavných malířů. Jeden z Banksyho kousků koupila například Angelina Jolie za více než 200 tisíc liber (asi šest milionů korun). Kromě klasických graffiti Banksy vymýšlí i nejrůznější pirátské akce. Jednou z nich bylo, že se svojí „pravěkou“ kresbou pronikl až do expozice Britského muzea, kde si kresby člověka s nákupním košíkem zpočátku nikdo nevšiml. Před šesti lety si to ostřílený umělec namířil do pařížského Louvru a vedle originálu Mony Lisy pověsil vlastní verzi s rozesmátou dámou se žlutým obličejem. Mona Lisa neunikla ani další jeho lekci – zvěčnil ji na zeď s bazukou v ruce a sluchátky na uších.

Chyť mě, jestli víš kde Před dvěma lety se zdálo, že záhada tajemného autora je rozluštěna. Britské noviny Daily Mail vítězoslavně hlásily, že mají snímek, na kterém je Banksy. Prý se jmenuje Robin Gunningham. Podle autorky článku se narodil v roce 1973 v Bristolu, rád hrál ragby a hokej, a i když se později stal hlasitým kritikem konzumní společnosti, sám chodil na elitní placenou střední školu. Banksyho přátelé k tomu mlčí, sousedé na Robina vzpomínají jako na „toho hodné chlapce, se kterým začaly problémy, když se dal na graffiti“. Banksy se tenkrát k článku nevyjádřil, ani jeho údajní rodiče manželé Gunnighamovi nepotvrdili, že by to byl opravdu Banksy. Na otázku, proč vlastně svoji tvář tak pečlivě tají, Banksy odpověděl: „Nechci vystoupit z anonymity, myslím, že je dost samolibých kreténů, kteří svůj šeredný ksicht chtějí ukazovat.“

Banksův nový snímek Východ obchodem se suvenýry, který je zařazen do užšího výběru Oscarů, by mohl něco málo o autorovi poodhalit. Hrdinou devadesátiminutového filmu je francouzský amatérský filmař Thierry Guetta, jenž mapuje zajímavé osobnosti ve světě graffiti. Jednou z nich je právě Banksy. Nejzajímavější je scéna, kde se zřejmě Banksy objevuje na záznamu z akce v Jeruzalémě, kde pomaloval zeď mezi židovskými a palestinskými územími obrázkem s pohledem na moře a palmy – čímž chtěl vykouzlit jakousi iluzi svobody a naděje. Specialisté na Banksyho tvorbu si myslí, že film natočil právě on a že v něm i vystupuje. Jak je to doopravdy, zatím nikdo netuší.

Autor: