Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Grammy a houba

Česko

ODPOSLECHY Když v neděli v noci vyhlásili v Los Angeles, že Grammy v úhlavní kategorii album roku získávají montrealští rockeři Arcade Fire, strhl se jásot a údiv. Přetrvávají i v komentářích psaných v následujících dnech. Ty české z jakéhosi důvodu obešly a zamlčely, proč tolik povyku. Nejde totiž ani tak moc o to, že Arcade Fire hrají prima muziku a „cenu si zaslouží“, jak informoval v televizních zprávách Honza Dědek. Tohle vpravdě revoluční ocenění se týká společenské změny a, jak jinak, peněz.

Prostřednictvím velkého vavřínu pro Arcade Fire totiž americká akademie nahrávacího průmyslu ocenila kus světa, který až dosud ignorovala: „nezávislou“ (ty uvozovky nepřehlédněme) scénu, která si vydobyla pevné postavení přes internetové struktury poslední dekády. Právě proto, že se obešla bez základní podpory pilířů starého gramoprůmyslu, vytvořil se citelný odstup mezi „mlaďochy“ a „starou partou“.

Oficiální nahrávací průmysl jako by teď podal nové generaci ruku: tak tedy mír a pojďme spolupracovat. Ale to gesto přichází s fatálním zpožděním: kapely Arcade Fire, Animal Collective, The National a stovky dalších kapel vyzrály a upevnily kolem sebe nové labely, média, distribuční kanály, festivaly. Navíc v jejich světě se tolik nesoutěží, kdo nejvíc prodá a nejvíc zaplevelí veřejný prostor.

Nová scéna se podobá spíš houbě, jejíž vlákna se pnou pod zemí a spojují tisíce plodnic na mnoha místech. Ne hierarchie s velkým šéfem nahoře, ale síť těch, kteří jsou na jedné úrovni a spolupracují: to je tvůrčí generace zrozená z dekády malých labelů, rychlého stahování a poslechu na MySpace.

Revoluce mívají své limity. Komentáře opakovaně zmiňují, že v The Suburbs bylo oceněno ryze nezávislé album. To zase prr: ve velké části světa včetně ČR vydala desku značka Mercury, jež spadá pod giganty Universal Music. Ale na každý pád cenu dostala chytrá chytlavá deska, která napovídá, že ve správných rukou rock kupodivu není mrtvý. Tu současnost stvrzují i filmaři Terry Gilliam a Spike Jonze, kteří s Arcade Fire točí.

O autorovi| PAVEL KLUSÁK, hudební publicista

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!