Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Grammy. Už popadesáté!

Česko

Zítřejší jubilejní Grammy Awards přežily stávku scenáristů, hlavní hvězda ale chybí

PRAHA Málo zbývalo, aby se na letošních Grammy podepsala stávka scenáristů, která o galavečer připravila Zlaté glóby. Výroční Grammy Awards (původně Gramophone Awards), letos jubilejní padesáté, nakonec o svůj lesk (a bídu) nepřijdou: přes sto malých gramofonů bude předáno zítra, v neděli 10. února, ve Staples Center v kalifornském Los Angeles. Sdružení stávkujících hollywoodských scenáristů totiž svým členům psát pro ceremoniál předávání nakonec přece jen umožnilo.

Grammy Awards jsou považovány za nejprestižnější hudební ocenění srovnatelné s filmovými Oscary (Academy Awards) a pořadatel, National Academy of Recording Arts and Sciences, jej uděluje od roku 1959. Nominace jsou oznámeny dva měsíce před vyhlášením a kromě čtyř hlavních kategorií zahrnují rovněž 31 žánrových „polí“ (pop, rock, dance, metal, jazz, rap, country, gospel, klasická hudba, ale i polka, latinská hudba, soundtracky, videopklipy nebo ceny pro producenty) - dohromady se předá 110 cen. Některé kategorie už své vítěze znají, speciální cenu MusiCares Person of the Year získá letos Aretha Franklin, připraveno je dalších třináct gramofonků za celoživotní přínos hudbě, zvláštní ocenění „kurátorů“ ankety a technické ceny Grammy.

Beethoven, Irglová i Slayer Letošnímu ročníku vládne americký rapper Kayne West, který získal osm nominací (včetně nominace na hlavní cenu Album roku za desku Graduation), v závěsu za ním následuje s nominacemi v šesti kategoriích britská zpěvačka, rebelka Amy Winehouse (nominována je ve všech čtyřech hlavních kategoriích). Ta je přitom i nejkontroverznější umělkyní celého ročníku, a kvůli tomu, že jí USA neudělily vízum, bude na nedělní ceremonii účinkovat prostřednictvím satelitu.

Po pěti nominacích získali také Foo Fighters, Jay-Z, Timbaland, Justin Timberlake a T-Pain. Hned dvě nominace připadly i na českou pianistku a zpěvačku Markétu Irglovou. Ta zabodovala společně s frontmanem irské skupiny The Frames Glenem Hansardem díky soundtracku k filmu Once, který je ve své kategorii nominován po boku hudebních alb k filmům Across the Universe, Dreamgirls, Hairspray a beatlesáckého Love, a zároveň díky titulní filmové skladbě Falling Slowly, jíž pro změnu konkuruje Guaranteed Eddieho Veddera z filmu Into the Wild, Jennifer Hudson se skladbou Love You I Do z muzikálu Dreamgirls, Princeův The Song of the Heart z animované komedie Happy Feet a You Know My Name Chrise Cornella z filmu Casino Royale.

Po menším skandálu s porušením pravidel (skladba nesmí být dříve použita v žádném filmu) smí jak celé album filmové hudby k Once, tak i píseň Falling Slowly soutěžit.

Probrat se detailně všemi nominacemi je práce na několik hodin. I letos v nich figurují tak významná jména hudební scény, jako jsou Paul McCartney, Tom Waits, Beastie Boys, Chemical Brothers, U2, Queen Latifah, Metallica i Slayer, Bruce Springsteen, Björk nebo Mary J. Blige, zajímavá je také kategorie klasické hudby, kde je mj. nominováno ztvárnění Beethovenovy Deváté symfonie Minnesotským orchestrem, nebo žánr mluveného slova, kde se o nominace dělí Bill Clinton, Jimmy Carter, Barack Obama či „Hawkeye“ ze seriálu M. A. S. H. Alan Alda.

Ženská liga nováčků Ostře sledované zůstávají čtyři hlavní kategorie Grammy: těžko od sebe oddělitelné Album roku a Nahrávka roku (kromě samotných umělců se oceňuje i práce producenta nebo zvukaře), Skladba roku (kde jsou hodnoceni autoři, nikoliv interpreti - pakliže to není tatáž osoba) a tzv. Nejlepší nový umělec, tedy ekvivalent objevu roku. Tam se v minulosti objevila taková jména jako The Beatles nebo Tom Jones (v 60. letech), devadesátky okupovaly téměř výhradně ženy: Mariah Carey, Sheryl Crow, Lauryn Hill, Christina Aguilera nebo Norah Jones. I letos jsou nominace k objevu roku zastoupeny samými dívkami. Kromě zmíněné Amy Winehouse mají šanci ocenění získat bluesová zpěvačka Ledisi Anibade Youngová, country hudebnice Taylor Swiftová, kanadská textařka a vokalistka Feist nebo americká poprocková skupina Paramore, v jejímž čele stojí také zpěvačka Hayley Williamsová.

O vítězi se rozhodne zítra, 10. února. Vrámci galavečera přislíbili účast také Foo Fighters, Herbie Hancock, Beyonce, Andrea Bocelli nebo Aretha Franklin, ceny budou předávat Ringo Starr, Stevie Wonder, Prince nebo Cher.

Oslava byznysu Jako každá velká událost v zábavním průmyslu jsou i Grammy terčem kritiky. Ta nepřichází jen od diváků, jejichž zájem stále klesá, ale i od samotných umělců. „Nemyslím, že Grammy jsou něco víc než jen gigantická reklamní akce hudebního průmyslu. Jsou tady akorát pro zábavu hlupákům, a aby se pokryla potřeba mas. Nehodnotí ani umění, ani umělce za to, co dokázali. Je to jen showbyznys, který oslavuje sám sebe. To je prakticky jediný důvod, proč tady Grammy jsou,“ shrnul své názory zpěvák rockové kapely Tool Maynard James Keenan, který pravidelně ocenění bojkotuje. Letos jsou Tool opět nominováni za nejlepší živé vystoupení (se skladbou The Pot).

Podobně to vidí i Trent Reznor (osoba za projektem Nine Inch Nails): „Zatímco se hudební průmysl snaží, seč může, aby se zbavil nálepky obchodního artiklu, nemůžeme se proboha zbavit také Grammy? Je to jen divadlo pro pár mocných. STAČILO.“

Zatímco hudebníci mají výhrady k „obchodnímu“ a „reklamnímu“ cejchu cen Grammy, publikum spíše překvapí ne zcela zřejmá logika při sestavování kategorií. Rozdíl mezi Nejlepším současným R&B albem a Nejlepším R&B albem (ač se jedná o současnou tvorbu) je pro laika prakticky neviditelný, stejně tak překvapí velké množství kategorií na poli např. latinskoamerické hudby. Cenu si odnese sedm umělců, přičemž přes dvacet si do životopisu bude moci uvést prestižní „nominovaný na Grammy“.

Přinejmenším zvláštní je také systém výběru nominovaných i samotných vítězů. Hlasováním expertů jsou totiž voleny jen čtyři hlavní kategorie, zatímco zbylá necelá stovka cen v jednatřiceti žánrových sekcích je umělcům přidělena neveřejně „nezávislou“ firmou Deloitte & Touche.

***

Kde jinde se dá vyhrát?

Brit Awards Britská obdoba Grammy s názvem Brit Awards se uděluje od roku 1977. Letos ceremoniál připadl na 11. únor, tedy na pondělí po předání Grammy. Slavnostní večer v londýnském Earls Court Exhibition Centre budou moderovat manželé Sharon a Ozzy Osbourneovi. Brits zahrnují jedenáct kategorií (volně rozdělené na domácí a mezinárodní), dopředu jsou známi interpreti, kteří si odnesou ocenění za „celoživotní hudební přínos“ (Paul McCartney) a „tip kritiků“ (zpěvačka Adele). O sošku letos budou soutěžit mj. Arcade Fire, Kanye West, Foo Fighters, Kaiser Chiefs nebo Arctic Monkeys. Slavnostní ceremoniál se od toho amerického liší zejména tradicí drobných i větších skandálů, o kterých se obvykle hovoří víc než o samotných vítězích. Legendární se stala událost v roce 1996, kdy při vystoupení Michaela Jacksona a sboru dětí v písni Earth Song vtrhl na pódium frontman britské kapely Pulp Jarvis Cocker a snažil se Jacksonovo vystoupení sabotovat odhalením svého pozadí.

Juno Awards Juno jsou nejstarší a nejvýznamnější ceny udělované v Kanadě. První ceremoniál proběhl v únoru roku 1970. V loňském roce cenám vládla zpěvačka Nelly Furtado, když si odnesla dvě nejprestižnější ceny v kategoriích Umělec roku i Album roku. Alternativou k velkým událostem typu Grammy nebo Brit Awards jsou menší, „moderní“ ankety, které ale postupem času získávají stále více pozornosti.

Mercury Prize Dnes (spolu s NME Awards) jedno ze tří nejdůležitějších ostrovních ocenění. Uděluje se od roku 1992 pouze v jedné kategorii: Nejlepší album. Mezi minulé vítěze patří nahrávky kapel Klaxons, Arctic Monkeys, Antony and the Johnsons, Franz Ferdinand nebo Primal Scream. Vyhlášení probíhá vždy krátce po letních prázdninách. Podobně funguje Choice Music Prize (Irsko) a Polaris Music Prize (Kanada), ale nejvíce je vidět opět americká Shortlist Music Prize. Ta se uděluje od roku 2001 v jediné kategorii (Album roku) a mezi její držitele patří Sigur Rós, TV on the Radio, Sufjan Stevens nebo Damien Rice. Letošní čerstvou vítězkou je kanadská zpěvačka Feist se svým albem The Reminder. Podařilo se jí udržet cenu nejen v domovské Kanadě, ale i na straně něžného pohlaví: vloni si Shortlist odnesla její kolegyně Cat Power.

Autor: